abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: glibc-2.3.6 a psaní diakritiky (archlinux)

    31.5.2006 09:47 Stanislav Synek
    glibc-2.3.6 a psaní diakritiky (archlinux)
    Přečteno: 142×
    Používám archlinux a dvakrát jsem se pokoušel upgradovat z glibc-2.3.5* na glibc-2.3.6*, pokaždé s podobným výsledkem: nastal problém s klávesou pro psaní háčků a čárek nad velkými písmeny, navíc pouze v některých programech (hlavně v OpenOffice).

    Znaky se zobrazovaly správně, ovšem velká písmena s diakritikou šla napsat pouze se zapnutým CapsLock (š > Š), ale ne zvlášť, tj. háček + písmeno. Při posledním pokusu s glibc-2.3.6-3 (a po nastavení a vygenerování locales) klávesa fungovala např. ve Firefoxu, ale ne v OpenOffice (místo háčku to psalo podivný znak před písmenem, čárka nefungovala vůbec; v Kwrite klávesa fungovala pouze s malými písmeny).

    Problém jsem pokaždé hladce "vyřešil" downgradem na glibc-2.3.5*. Klávesa pak okamžite funguje jak má. V čem je problém s glibc-2.3.6*? Díky.

    Odpovědi

    David Watzke avatar 31.5.2006 13:52 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: glibc-2.3.6 a psaní diakritiky (archlinux)
    Že by přechod (myslím, že z localedef) na locale-gen? Zkus do /etc/locale.gen přidat lokalizace, který používáš - já tam mám tyhle dva řádky:
    cs_CZ.UTF-8 UTF-8
    en_US.UTF-8 UTF-8
    - a pak spusť pod rootem locale-gen.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    31.5.2006 15:38 alium | skóre: 38 | blog: Category 1100
    Rozbalit Rozbalit vše Re: glibc-2.3.6 a psaní diakritiky (archlinux)
    Presne tak, na www.archlinux.org o tom pisou, tady o tom pisou a stale se lidi ptaji a ptaji :-)
    5.6.2006 08:13 Stanislav Synek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: glibc-2.3.6 a psaní diakritiky (archlinux)
    Právě to jsem zkusil: odkomentoval jsem obě kódování (cs_CZ.UTF-8 i en_US.UTF-8 v /etc/locale.gen), pod rootem jsem spustil locale-gen, zkusil restartovat X-ka a pak i počítač - a nic. Zkoušel jsem to i s cs_CZ ISO-8859-2, taky bez výsledku.

    Problém nebyl se zobrazováním, ale s používáním té jediné klávesy k psaní diakritiky; když jsem zapnul CapsLock a napsal v OpenOffice třeba "ř" (pomocí klávesy 5/ř), napsalo to normálně "Ř". Ta klávesa s háčkem a čárkou, na které je na americké klávesnici + a =, prostě odkazovala k jiným podivným znakům.
    A navíc: problém se v různých aplikacích lišil! V OpenOffice nešly ani háčky, ani čárky; v Kwrite klávesa fungovala normálně, pouze nešlo napsat čárku nad velkým písmenem (ale nad malým ano; takže např. "ó" šlo, "Ó" ne); ve Firefoxu se klávesa chovala podobně.

    S "downgradem" na glibc-2.3.5* se okamžitě všechno vrátilo do normálu. Mám teď v /etc/pacman.conf zakázaný upgrade balíčku glibc a problém je "vyřešený".

    Stejně by mě ale zajímalo, jestli se někdo s touhle nesnází setkal a zda je problém pouze v mém špatném nastavení locales, nebo někde jinde.

    6.6.2006 09:35 Stanislav Synek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: glibc-2.3.6 a psaní diakritiky (archlinux)
    Tak chyba byla skutečně v nastavení locales, resp. mezi židlí a klávesnicí :-) Znovu jsem zkusil upgrade, znovu vygeneroval nastavení pomocí /usr/sbin/locale-gen a tentokrát všechno funguje. Nevím, v čem jsem předtím dělal chybu.

    S nastavením kódování na utf8 se nicméně objevil jiný problém se zobrazováním Midnight Commanderu a jiných aplikací (třeba alsamixer), popsaný v diskusi Archlinuxu. Musel jsem z /etc/rc.conf odstranit řádek LOCALE=cs_CZ.utf8, po restartu se všechno zase zobrazuje správně.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.