Editor kódu Zed (Wikipedie) má nově v sobě integrovaný debugger. Podporuje Rust, C/C++, JavaScript, Go, Python a pomocí rozšíření i další programovací jazyky.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie). Servo mimo jiné nově zvládne animované GIFy.
Nejnovější X.Org X server 21.1.18 a Xwayland 24.1.8 řeší další bezpečnostní chybu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 210. sraz, který proběhne 20. června od 18:00 v Red Hat Labu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity na adrese Botanická 68A nebo také online.
Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Znaky se zobrazovaly správně, ovšem velká písmena s diakritikou šla napsat pouze se zapnutým CapsLock (š > Š), ale ne zvlášť, tj. háček + písmeno. Při posledním pokusu s glibc-2.3.6-3 (a po nastavení a vygenerování locales) klávesa fungovala např. ve Firefoxu, ale ne v OpenOffice (místo háčku to psalo podivný znak před písmenem, čárka nefungovala vůbec; v Kwrite klávesa fungovala pouze s malými písmeny).
Problém jsem pokaždé hladce "vyřešil" downgradem na glibc-2.3.5*. Klávesa pak okamžite funguje jak má. V čem je problém s glibc-2.3.6*? Díky.
localedef
) na locale-gen
? Zkus do /etc/locale.gen
přidat lokalizace, který používáš - já tam mám tyhle dva řádky:
cs_CZ.UTF-8 UTF-8 en_US.UTF-8 UTF-8- a pak spusť pod rootem
locale-gen
.
cs_CZ.UTF-8 i en_US.UTF-8
v /etc/locale.gen
), pod rootem jsem spustil locale-gen
, zkusil restartovat X-ka a pak i počítač - a nic. Zkoušel jsem to i s cs_CZ ISO-8859-2
, taky bez výsledku.
Problém nebyl se zobrazováním, ale s používáním té jediné klávesy k psaní diakritiky; když jsem zapnul CapsLock a napsal v OpenOffice třeba "ř" (pomocí klávesy 5/ř), napsalo to normálně "Ř". Ta klávesa s háčkem a čárkou, na které je na americké klávesnici +
a =
, prostě odkazovala k jiným podivným znakům.
A navíc: problém se v různých aplikacích lišil! V OpenOffice
nešly ani háčky, ani čárky; v Kwrite
klávesa fungovala normálně, pouze nešlo napsat čárku nad velkým písmenem (ale nad malým ano; takže např. "ó" šlo, "Ó" ne); ve Firefoxu
se klávesa chovala podobně.
S "downgradem" na glibc-2.3.5* se okamžitě všechno vrátilo do normálu. Mám teď v /etc/pacman.conf
zakázaný upgrade balíčku glibc
a problém je "vyřešený".
Stejně by mě ale zajímalo, jestli se někdo s touhle nesnází setkal a zda je problém pouze v mém špatném nastavení locales
, nebo někde jinde.
locales
, resp. mezi židlí a klávesnicí /usr/sbin/locale-gen
a tentokrát všechno funguje. Nevím, v čem jsem předtím dělal chybu.
S nastavením kódování na utf8
se nicméně objevil jiný problém se zobrazováním Midnight Commanderu a jiných aplikací (třeba alsamixer), popsaný v diskusi Archlinuxu. Musel jsem z /etc/rc.conf
odstranit řádek LOCALE=cs_CZ.utf8
, po restartu se všechno zase zobrazuje správně.
Tiskni
Sdílej: