Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
#!/bin/env python import os handler = os.popen('rpm -qa', 'r') packages = handler.readlines() packages.sort() handler.close() cmd = 'rpm -e %s --test 2> /dev/null' for package in packages: package=package.strip() if os.system(cmd%package) == 0: print package
#!/usr/bin/env python import rpm timeflag = rpm.RPMTAG_INSTALLTIME class packages: def __init__(self): print "Fetching packages from database" ts = rpm.TransactionSet() mi = ts.dbMatch() self.pckgs = list(mi) print "done. %d items found" %len(self.pckgs) def wholename(self, pkg_obj): return "%s-%s-%s.%s" % (pkg_obj['name'], pkg_obj['version'], pkg_obj['release'], pkg_obj['arch']) def orphans_only(self): print 'Searching orphans' orphans = [] req_lookup = {} for h in self.pckgs: for r in h[rpm.RPMTAG_REQUIRENAME]: req_lookup[r] = h for h in self.pckgs: is_orphan = True for prov in h[rpm.RPMTAG_PROVIDES] + h[rpm.RPMTAG_FILENAMES]: try: whowants = req_lookup[prov] if h is not whowants: #does not want itself is_orphan = False break except KeyError: pass if is_orphan: orphans.append(h) self.pckgs = orphans print "done. %d orphans found." %len(self.pckgs) def sort_key(self, keyname): def compare(a, b): return cmp(a[keyname], b[keyname]) self.pckgs.sort(cmp = compare) def show(self): print "Printing names of %d packages:" %len(self.pckgs) for h in self.pckgs: print self.wholename(h) if __name__ == '__main__': rpms = packages() rpms.orphans_only() rpms.sort_key(timeflag) rpms.show()Vyhledá to všechny balíčky, na kterých nic nezávisí (kromě sebe sama). Balíčky to setřídí podle data instalace, přičemž poslední vypsaný je nejnovější. Formát výpisu obsahuje i verzi a architekturu, takže i na 64bitu lze název vzít do myši a předat příkazu
rpm -eaniž by to psalo "specifies multiple packages".
def show(self): print "Printing names of %d packages:" %len(self.pckgs) for h in self.pckgs: print '%8d %s' %(h[rpm.RPMTAG_SIZE], self.wholename(h)) if __name__ == '__main__': rpms = packages() rpms.orphans_only() rpms.sort_key(rpm.RPMTAG_SIZE) rpms.show()Tak to vypíše odinstalovatelné balíčky setříděné podle velikosti. Hned je vidět, kterého žrouta lze rovnou odstranit.
/var/log/yum.log
.
Tiskni
Sdílej: