Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
#include <sys/types.h>
#include <sys/stat.h>
#include <fcntl.h>
#include <termios.h>
#include <stdio.h>
#define BAUDRATE B19200
#define MODEMDEVICE "/dev/ttyUSB0"
#define FALSE 0
#define TRUE 1
volatile int STOP=FALSE;
main()
{
int fd,c, res;
struct termios oldtio,newtio;
char buf[255];
fd = open(MODEMDEVICE, O_RDWR | O_NOCTTY );
if (fd <0) {perror(MODEMDEVICE); exit(-1); }
tcgetattr(fd,&oldtio); /* save current port settings */
bzero(&newtio, sizeof(newtio));
newtio.c_cflag = BAUDRATE | CRTSCTS | CS8 | CLOCAL | CREAD;
newtio.c_iflag = (INPCK | IGNPAR);
newtio.c_oflag = 0;
/* set input mode (non-canonical, no echo,...) */
newtio.c_lflag = 0;
newtio.c_cc[VTIME] = 0; /* inter-character timer unused */
newtio.c_cc[VMIN] = 1; /* blocking read until 5 chars received */
tcflush(fd, TCIFLUSH);
tcsetattr(fd,TCSANOW,&newtio);
while (STOP==FALSE) { /* loop for input */
res = read(fd,buf,255); /* returns after 5 chars have been input */
buf[res]=0; /* so we can printf... */
write (fd, "a", 1);
if (buf[0] == 'I') write (fd, "sipka nahoru" , 12);
else
printf("%s\n", buf);
if (buf[0]=='I') STOP=TRUE;
}
tcsetattr(fd,TCSANOW,&oldtio);
}
echo "ahoj" > /dev/ttyUSB0neco na displej vypise?
fd = open("/dev/...", O_RDWR); write(fd, ...); read(fd, ...); close(fd);
options.c_cflag = parita,rychlost,stopbity ... options.c_cflag |= CS8 | CLOCAL | CREAD | HUPCL; options.c_iflag = IGNPAR | IGNBRK | INPCK | IMAXBEL | IXOFF; options.c_lflag = ECHOKE; options.c_oflag = ONOCR;
2.nejak nemuzu prijit na to jak pouzivat len() u fce write musim zadat i pocet odesilanych znaku write(fd,"a",1) - jeden znak - a do streamu fd, v pripade ze mam pole znaku napr. char c[] = {'a','h','o','j'}; a nechci zadavat pocet znaku (protoze pole budu potrebovat generovat ruzne dlouhe), zkousel jsem write (fd, c , len(c)) ale nevim proc nefunguje to :(Pokud pole znaků bude vždycky nějaký text, můžeš to pole udělat null-terminated a pro zjištění délky použít strlen().
#include <stdio.h> #include <stdlib.h> #include <string.h> #include <stdint.h> int main(int argc, char **argv) { char up[] = "\xFE\x58sipka nahoru"; char down[] = "\xFE\x58sipka dolu"; char *tosend = NULL; int a = 'J'; switch(a){ case 'I': tosend = strdup(up); break; case 'J': tosend = strdup(down); break; default: printf("Strange character\n"); exit(-1); } printf("string length is %d\n", strlen(tosend)); printf("%s", tosend); free(tosend); return 0; }Když to pustím pajpou do xxd, tak je vidět, jaký je obsah řetězce:
$ ./a.out | xxd 0000000: 7374 7269 6e67 206c 656e 6774 6820 6973 string length is 0000010: 2031 320a fe58 7369 706b 6120 646f 6c75 12..Xsipka dolu ^^^^
Tiskni
Sdílej: