3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
A jak to poznám, jestli ty disky jsou v pořádku, nějaká utilitka pro linux? Abyste rozuměl, server bude zavřený v reku a spravovat ho budu převážně na dálku.Ano, tuto utilitku musí dodat výrobce raidu. Bývá to démon, který hlídá a při problému upozorní (minimálně mailem). Navíc se ho lze průběžně tázat na stavy disků. Většinou pokud existuje driver pro RAID, existuje i utilitka.
A další věc, hw raid koupím skoro všude- jde o to že na většině řadičů je napsaný jen raid a už nepoznám jestli je hwrový nebo ne. Mohl byste se když tak prosím vás podívat na stránku http://eshop.kak.cz/katalog/radice/ide-ata-sata-raid/ a poradit co z toho jako hw raid pro linux?Například 3ware jsou vždy HW raidy. Ale ten to tam v nabídce mají je 12-port a tudíž pěkně drahý. Existují i levnější. Pak možná ten Adaptec za 6kKč, ale to posuzuji pouze podle ceny. Raději bych se podíval jinam, kde mají lepší sortiment.
2 stejne disky, na jednom 100MB /boot a na druhym 100MB SWAP. No a zybtek v raidu.A co když chcípne ten disk se swapem? Ten je třeba mít také na raidu.
sda **************************** sda1 reiserfs / -raid1 sda2 swap swap -bez raidu ****************************Ted ale nevím jak ty disky umístit do základní desky aby to bylo co nejrychlejší: primary master + primary slave nebo primary master se secondary master ? A ještě jedna věc, mám tam k dispozici disky 3, ale nevím jestli má smysl dělat raid 5. Jak je na tom s výkonem oproti dvěma diskům s raid 1 a jak se při výpadku jednoho z disků dobře obnovuje?
Ahoj Vasku. Toto je soft RAID. Mam neco podobneho na IBM x206 serveru. Volil jsem linux mdadm. Sprava je jednodussi a neni v tom rozdil. Naopak bych rekl, mdadm ti da vice moznosti a lepsi manipulaci.
Tiskni
Sdílej: