Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
A jak to poznám, jestli ty disky jsou v pořádku, nějaká utilitka pro linux? Abyste rozuměl, server bude zavřený v reku a spravovat ho budu převážně na dálku.Ano, tuto utilitku musí dodat výrobce raidu. Bývá to démon, který hlídá a při problému upozorní (minimálně mailem). Navíc se ho lze průběžně tázat na stavy disků. Většinou pokud existuje driver pro RAID, existuje i utilitka.
A další věc, hw raid koupím skoro všude- jde o to že na většině řadičů je napsaný jen raid a už nepoznám jestli je hwrový nebo ne. Mohl byste se když tak prosím vás podívat na stránku http://eshop.kak.cz/katalog/radice/ide-ata-sata-raid/ a poradit co z toho jako hw raid pro linux?Například 3ware jsou vždy HW raidy. Ale ten to tam v nabídce mají je 12-port a tudíž pěkně drahý. Existují i levnější. Pak možná ten Adaptec za 6kKč, ale to posuzuji pouze podle ceny. Raději bych se podíval jinam, kde mají lepší sortiment.
2 stejne disky, na jednom 100MB /boot a na druhym 100MB SWAP. No a zybtek v raidu.A co když chcípne ten disk se swapem? Ten je třeba mít také na raidu.
sda **************************** sda1 reiserfs / -raid1 sda2 swap swap -bez raidu ****************************Ted ale nevím jak ty disky umístit do základní desky aby to bylo co nejrychlejší: primary master + primary slave nebo primary master se secondary master ? A ještě jedna věc, mám tam k dispozici disky 3, ale nevím jestli má smysl dělat raid 5. Jak je na tom s výkonem oproti dvěma diskům s raid 1 a jak se při výpadku jednoho z disků dobře obnovuje?
Ahoj Vasku. Toto je soft RAID. Mam neco podobneho na IBM x206 serveru. Volil jsem linux mdadm. Sprava je jednodussi a neni v tom rozdil. Naopak bych rekl, mdadm ti da vice moznosti a lepsi manipulaci.
Tiskni
Sdílej: