Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Stojim pred otazkou, jak vycistit debian a dat installace a ktere je vse mozne do zakladni installace? Proste se chci zbavit vsech nepotrebnych balicku.
Da se to nejak jednoduse zaridit? Nejlepe s potvrzovanim odinstalovavanych balicku.
Uz to delam ruco. Chci dosahnout toho, abych se zbavil co nejvice nepotrebnych balicku. To znamena ze chci dat system zpatky do zakladni konfiguracie (jako je pri installaci), tzn. aby zustaly jen zakladni balicky.
Chtel bych odstranit vsechny balicky, ktere se nepouzivaji.
apt-get clean
na počátku bylo apt-get clean
obavam se, ze to mu asi moc nepomuze...
PS: Někdy je lepší mít o pár desítek mega zbytečně zabraných na disku, než mít rozkopaný a nefunkční systém.Pokud ovsem na to mas treba misto. Nehlede na to, ze kdyz se nekdo na neco takoveho pta, tak asi vi proc to chce....
dpkg --get-selections |grep '[^e]install' |cut -f 1,1 > seznam_balicku
a potom jako root:
(while read i ; do apt-cache show "$i" ; apt-get remove --purge "$i" <&5 ; done < seznam_balicku ) 5<&0
- vypise to popisek balicku a nabidne odinstalaci. ukaze i seznam balicku, ktere by se automaticky odistalovaly, protoze samy nedokazi v systemu zit.
pak staci jen rikat yes/no.
A proc to neudelat jedinym prikazem?proc? protoze to co radis nize, neresi problem programku, ktere jsou nainstalovane, ale uzivatel je uz mit nainstalovane nechce...
# nainstalujte si deborphan apt-get install deborphan # a nekolikrat zopakovat spusteni apt-get --purge remove `deborphan` # az bude system cisty od nepotrebnych knihoven aj. # prectete si `man deborphan'
Tiskni
Sdílej: