Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ahoj Genťáci,
měl bych jeden "teoretický" dotaz. Protože jsem při instalaci nového Gentaa 2006 použil špatnou hodnotu, nová je nějak takto (teď nejsem u svého CPU) : "-march=AMD athlon XP" + "-O2", upravil jsem toto nastavení v /etc/make.conf a celé ho překompiloval s touto hodnotou.
Důvodem pro tento krok bylo zasekávání (sice drobné, čtvrtvteřinové trhání, ale přece) systému. Výsledek byl stále stejný. Když jsem neuměl dlouho přijít na chybu, začal jsem si hrát se SuperKarambou (abych si odpočinul) a zjistil jsem, že SWAP ukazuje stále 0/1024MB - použitý odkládací sektor je stále nula!!!
Může SWAP stále na nule způsobovat toto zasekávání? V případě že ano (protože jsem vše překontroloval a je v pořádku - tj. SWAPON = OK; Fstab = OK) kde mám hledat chybu? Jádro 2.6.16 r7 jsem kompiloval sám bez genkernelu a mnou provedená "kontrola" určitě není kontrolou - může to být v jádře?
Vytížení procesoru : X-server stále neklesá pod 17%; když kliknu na cokoli = vytížení 100%
Vytížení RAMky : stále asi 280 až 320MB z 512MB
AMD Athlon XP 2600+; 32MB RAM; GeForce4 MX460-64MB; HDD200GB-ATA
Vím, že nemáte křišťálovou kouli, ale skuste prosím nasměrovat, co byste překontrolovali. Já vlastně ani nevím, jestli hledám chybu, nebo výkonnější CPU
Ramka je samozřejmě 512MB
gcc ver. 3.4.6; xorg-x11 6.8.2 => musím ověřit (měla by tam být poslední stabilní verze)
Teď jsem trošku googlil v práci místo oběda a v jádře se zapíná nějaký "čudlík" pro podporu RAMky nad 1GB. Vím, že jsem do toho hrabal a asi to z nedbalosti "začudlíkoval [Y]" přímo do jádra. Podle mojeho lamáckého "rozumu" by to dávalo smysl. Až budu u kompu tak se ozvu s něčím konkrétním. Teď to nemá asi smysl
Zatím díky
davule@davulentoo ~ $ su
Password:
configuration error - unknown item 'FAILLOG_ENAB' (notify administrator)
configuration error - unknown item 'LASTLOG_ENAB' (notify administrator)
configuration error - unknown item 'MOTD_FILE' (notify administrator)
configuration error - unknown item 'FTMP_FILE' (notify administrator)
configuration error - unknown item 'ENV_ROOTPATH' (notify administrator)
configuration error - unknown item 'PASS_MIN_LEN' (notify administrator)
configuration error - unknown item 'CHFN_AUTH' (notify administrator) davulentoo davule #
Po přihlášení mi systém nahlásí tyto chyby, s těmi si určitě sám neporadím
gcc - Latest version installed: 3.4.6-r1
xorg-x11 - Latest version installed: 6.8.2-r7
jdu se ještě podívat do jádra a nahlásím další informace. Zatím ...
/etc
skontrolovat vsetky configy (gentoo ponecha stary funkcny config a migraciu na novy necha na uzivatela). asi je to /etc/login.defs
.etc-update nebo dispatch-conf
(neupdatnuty konfigy po updatu nejakych balicku)
Tak jsem se pohrabal v adresáři /etc a pak jednoduše spustil etc-update. Výsledek je SKVĚLÝ!!!!!! Chyba byla během minutky odstraněna a zdá se že se systém přestal i zasekávat. Prostě jsme ho zblbnuli a on na to zapomněl.
Díky pánové - dobrá práce
Tiskni
Sdílej: