Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Tak ty bych jako blbuvzdorne zrovna neoznacoval. Oba sice mam rad, na server se hodi vic nez cokoli jineho (hlavne debian), jsou rychle, prehledne atd. ale nejsou pro zacatecnika snadno nastavitelne(myslim naprosteho zacatecnika).
Jsem dosavadnim uzivatelm Microsoft Windows a jsem nezasazeny Linuxem. Kdo tohle odsuzujete nectete dale. Bohuzel nebo bohudik se v me praci vyskytl nasledujici problem:Ja s tymto problem nemam, ale na tvojom mieste by som zvazil, ci nebude uspornejsie niekomu, kto tomu rozumie zaplatit aby to spravil (mam pocit ze to beries ako nutene zlo a mas vopred averziu).
Mame pomerne HW narocny program ktery potrebuje vyuzivat vice nez 2 GB RAM a je staven primarne pro linux. Je tedy potreba prejit k linuxu. Dalsim problemem toho programu je, ze se overuje licence online. To neni problem pod windows kde nasi informatici nastavi sit a vse jede. Od distriburotu programu jsem se dozvedel, ze maji dobre zkusenosti se SUSE.Takze potrebujes nainstalovat OpenSUSE? Installfest?
Nyni muj dotaz: potreboval bych poradit jak postupovat a co si stahnout a nainstalovat. Budu potrebovat Linux ktery ma neco jako okna a ktery bude, pokud mozno po snadnem nastaveni, umet spolupracovat se siti se serverem W 2003 a standartnimi sdilenymi adresari windows, standartni prace na siti. Nejlepe bez nutnosti menit nastaveni uzivatelkeho konta. Pokud by na tom samem pocitaci bezeli i dosavadni Windows XP bylo by vse nejlepsi. za kazdou radu jsem vdecny a predem dekuji.Mas na mysli dualboot alebo virtualizaciu?
Nemyslim. 10.0 muze mit jine chyby, ktere byly opraveny v 10.1
Doporucil jeste bych ((K)Ubuntu asi i Mandrivu (ta ale pry obcas blbne). Ani jednu z tehle distribuci moc rad nemam (Vcetne SuSE), ale Vam bych je doporucil. Daji se totiz nastavit i jenom za pomoci mysi, v 99% neni uprava konfiguraku nutna (a pokud je tak je tam ale vetsi chaos nez ve slackwaru a podobnych, ktere se jinak nastavovat nedaji).
Dekuji moc za rady a pripominky. Mam adresu proxy a jeji port ktery dovoluje (8080) ale neumim ji v Linuxu nastavit jako vychozi takze me nejedou aktualizace ani pripojeni pri instalci SW. Zkousel jsem se hrabat v nastaveni site ale nejak se nedari. Muzete poradit?v YaSTu spustte 'Sitove sluzby - proxy' a vyplnte odpovidajici polozky. Nektere programy (napr. mozilla, icq - ale jsou urcite i dalsi) ale systemove nastaveni proxy ignoruji a je treba je nastavit samostatne - obecne se tyto programy poznaji tak, ze maji nejake sve nastavovatko pro proxy...
Jak prinutit linux aby se umel pro vstup na mistni sit (struktura pocitacu se sdilenymi adresari) rovnou hlasit jako nejaky uzivatel a vyplnovat heslo sam aniz bych musel pokazde kdyz vlezu nekam kde to po me chce heslo to heslo vyplnovat? Proste nejake nastaveni aby Linux rovnou vypadal pro sit jako pocitac s Windows loginem. Zcasti se mi to dari nainstalovanim podpory pro Samba a Win sit ale neumim to zapnout automaticky...Pokud se prilogujete jako uzivatel z windows domeny/Active Directory, tak by to melo jit automaticky. Pokud se logujete jako linuxovy uzivatel, tak ted nevim, pokusim se zjistit. Jaka z techto dvou moznosti se vas tyka?
Tiskni
Sdílej: