abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 4
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 797 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: DNS server bind

    16.6.2006 13:15 jar0
    DNS server bind
    Přečteno: 384×
    Přečetl jsem toho hodně o bindu, ale pořád nechápu jednu věc. Když si chci postavit vlastní dns server, jeden master druhý slave, jak postupovat? Jak případně zařídit nakopírování záznamů z páteřních dns serverů? Nebo se to takhle nedělá. Vím, že když něco upravím např na www.domeny.cz, postupně se to šíří internetem a dostává na ostatní dns servery. Jak zařídit, aby se mi ty záznamy taky dostali na server? Cachování?? Nebo natáhnou celé záznamy?

    Odpovědi

    16.6.2006 16:07 hates | skóre: 30 | blog: Jak_jsem_se_dostal_k_linuxu
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DNS server bind
    zaznamy si netahas drive jsem to mel udelane tak ze jsem mel v named.conf radek forwarders. ten zajisti ze pokud sam nezna odpoved tak se zepta serveru ktere ma zde uvedeny a necha to na nich. Momentalne to resim tak, ze se ptam primo root serveru sam, a to tak, ze si v named.conf zaridis zaznam . ktery se odkazuje na zonovy soubor se seznamem root serveru. Ten zaznam je ke stazeni na internetu. Samozrejme ze mas uveden i svuj zonovy zaznam pro svou domenu. Slave servery si pak natahuji zaznamy z primaru. /zavisi vzdy na seriovem cisle/
    16.6.2006 17:44 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DNS server bind
    A proto nemám rád bind. Protože míchá vše dohromady.

    Vlastní DNS server, kde je jeden master a druhý slave, je DNS server pro nějakou doménu – třeba example.com. Když pak bude nějaký počítač chtít vědět, jakou IP adresu má host.example.com, nebo kam má posílat poštu pro example.com, zeptá se práve tohoto serveru (ať už master nebo slave, primární nebo sekundární).

    Úplně jiný případ je, když "něco upravím např. na www.domeny.cz, šíří se to internetem"… V tomhle případě jde o to, jak překládá DNS jméno počítače na IP adresu libovolný počítač. Jsou dvě možnosti – 1. počítač má nastaven nějaký jiný "DNS server", který to udělá za něj; nebo za 2. počítač je dost chytrý na to, aby si to zjistil sám. Počítač z případu 1) se ptá případu 2), takže se omezím jen na něj.

    V tomto případě má počítač seznam tzv. kořenových nameserverů, které mají seznam všech počítačů, které spravují domény první úrovně. Takže onen "chytrý" počítač se zeptá nějakého kořenového serveru "který server spravuje doménu .com?" A dostane se mu odpovědi "má to nastarost počítač X". Náš "chytrý" počítač se zeptá počítače X "kdo spravuje doménu example.com?" Dostane se mu odpovědi – počítač Y. Konečně se zeptá počítače Y "jakou adresu má počítač host.example.com?" "Chytrý" počítač dostane odpověď "je to 10.0.0.1" a je spokojen, případně to řekne dál hloupému počítači (č. 1). Ve skutečnosti je to trochu složitější, ale to až jindy.

    Případ počítače 1 je to, co se nastavuje jako DNS server v parametrech TCP/IP ve Windows. Nebo je to to, co se píše za nameserver do souboru /etc/resolv.conf. Onen "chytrý" počítač je naopak právě ona "DNS cache", což může být také bind. Cache pro to, že se neptá pokaždé znova, ale určitou dobu si odpovědi pamatuje.

    Takže odpověď na vaši otázku: při změně se záznamy nikam dál nešíří (jenom to tak vypadá), ale když se na tento záznam někdo zeptá, zpravidla se to někde po cestě uloží do nějaké cache.

    Nechci vyvolávat žádný flamewar, ale pokud chcete pochopit, jak funguje DNS, doporučuji alternativu bindu – djbdns. To je balík, který obsahuje DNS server i DNS cache, ale je jednoduchý a má čistý návrh (jak je u DJB zvykem). Je tam i spousta dobrých popisů všeho možného okolo DNS.
    16.6.2006 21:21 jar0
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DNS server bind
    No rád bych použil ten bind, ale nevím, jak ukádát do cache, kde ten cache najdu? atd. Zkoušel jsem různé nastavení, ale cache nikde.
    16.6.2006 21:27 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DNS server bind
    hmmm, co si o tom něco přečíst?

    Příkaz rndc dumpdb -cache dumpne cache do souboru (na debianu /var/cache/bind/named_dump.db)
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    17.6.2006 10:20 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DNS server bind
    Přesně co si třeba přečíst Kešovací DNS server BIND ?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.