Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
$IPTABLES -F -t mangle $IPTABLES -F -t nat $IPTABLES -F $IPTABLES -Z $IPTABLES -X $IPTABLES -P INPUT DROP $IPTABLES -P OUTPUT ACCEPT $IPTABLES -P FORWARD DROP # (ochrana pred SYN floods) $IPTABLES -N syn-flood $IPTABLES -A syn-flood -m limit --limit 10/s --limit-burst 10 -j RETURN $IPTABLES -A syn-flood -j DROP $IPTABLES -A INPUT -i eth0 -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT $IPTABLES -A INPUT -i eth0 -p TCP --dport 21 -j ACCEPT # FTP server $IPTABLES -A INPUT -i eth0 -p TCP --dport 80 -j ACCEPT # WWW serverale stejne se mi tam normalne dostane. Ucet tam je jen root a je chranen heslem. Nevite jak zistit jestli tam leze prez ssh nebo nejak vyuziva 80 port.
lastsem zistil lognute uziv. jeho IP ale pokazde je jina tak ted mam k SSH jeste
-m mac --mac-source 00:00....snad uz se tam nedostane. Uvidime.
/root/.ssh/authorized_keys
?
Problem je, za jakmile se vam jednou nekdo naboural do pocitace, nemuzete nicemu v nem verit. Jak se muze prihlasit jako root? Treba tak, ze vam naistaloval rootkita, jez schovava proces, kterej napriklad kazdy den v 04:23 rano otevre na portu 68423 root shell pro kazdeho, kdo se v tuhle minutu na tento port pripoji. Nebo tentyz shell otevre, pokud se na port 80 (ten mate otevrenej kvuli apachi) poslou specialni data, ktera zachyti ten rootkit uz v kernelu. Atd. Predstavivosti se opet meze nekladou.
Suma sumarum, pokud si s nim nechcete hrat, nalakat ho do pasti a zjistit, kdo to je, (nebo na to nemate dostatecne znalosti) tak se rovnou presunte k dalsimu kroku - celej system smazte a znovu nainstalujte.
P.S. S MAC adresou si opravdu nepomuzete. Leda by se k vam onen vytecnik dobyval z vedlejsiho kompu.
Tiskni
Sdílej: