Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
potreboval bych poradit s nastavenim site v MDK. Vcera u me byl technik z UPC, nastavil jsem vse pres DHCP, podle vypisu ifconfig a route se vse zda byt v poradku. Ping funguje, DNS taky (napriklad ping www.seznam.cz je OK), ale http, https, ani ftp (nic vic jsem nezkousel) nefunguje, az na server http://registrace.chello.cz - ten jediny jde. Z UPC mi tvrdi, ze mam spatne nastavenou sit, ze to je tim linuxem. Je to mozne? Co bych mel nastavit, pripadne jak jim dokazat, ze je u me vse v poradku?
Linuxem to určitě není. Používám internet od UPC už rok a bez problémů (jediný problém měla obchoďačka, která se při vyslovení slova LINUX informovala, jestli je to nějaká jiná verze Windows, protože to nemá v dotazníku.
Nemáš nějak podivně nastavený browser? Popř. například já jsem si zvyknul nepsat celé názvy stránek, takže místo www.neco.cz jsem psal neco.cz a Konqueror mě tvrdošíjně nutil vypisovat ty názvy celé, protože jinak tvrdil, že stránku nemůže najít...
Zkousel jsem do firefoxu zadat http://www.seznam.cz (a i jine servery), taky jsem zkousel "telnet www.seznam.cz 80" - opet nic. Browser jsem nijak nenastavoval, jen jsem zkontroloval ze tam neni zadna proxy ale prime pripojeni. Navic registracni stranky UPC funguji. Muze byt chyba v nastaveni linuxu?
BTW obchodacka napsala ze mam OS "XP LIMUX", tak jsem to radsi opravil sam. Technik, ktery me prisel pripojit nevedel, co je to IP adresa a jeste nez nastavil (tada ja jsem nastavil) DHCP tak se pokousel z firefoxu pripojit na web UPC s tim ze to tak ve windows dela. O DHCP samozdrejmne taky nic nevedel, ale napadlo me to kdyz u sebe nemel zadne udaje o nastaveni site.
ehmm ... jak vidím, tak technici UPC (čest výjimkám) jsou si dost podobní.
Ještě mě napadla jedna věc ... pokud se nepletu, tak na ty jejich registrační stránky, DNS server atd. se ten kabelový modem umí připojit tak nějak sám od sebe už při prvním nahození a tváří se, jako že je OK. Akorát je třeba potom na registrace.chello.cz nastavit MAC adresu síťovky v tvé mašině, uložit to nastavení a pak restartovat ten modem, aby se chytil podle té nové registrace.
Tiskni
Sdílej: