Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Zkoušel jsem namátkou zastavit network a dhcpd, ale nepomohlo to.
Nevíte někdo jak zjistit kde je problém a případně jak ho odstranit?
Při startu spouštím tyhle démony
DAEMONS=(syslog-ng !hotplug hwd !pcmcia powersaved
netfs crond @network portmap fam alsa)
K internetu se připojuju přes modem s dhcp (chello) a aby mi to jelo tak musím před připojením restartovat síť a změnit MAC adresu
top
zjistit, jestli nějaký proces nezačne najednou výrazně zatěžovat procesor. Věci samotné to sice přímo nepomůže, ale snad se ti podaří zjistit, který proces je za to zodpovědný.
sudo ifconfig eth0 down
Když je eth0 nahozeno, ale je vytažený kábl, tak je ale taky něco špatně, ne?Asi máš pravdu. Ale když netečou žádné pakety, tak je to jedno. A podle mě při pouštění nového terminálu přece není důvod, aby se posílaly nějaké pakety přes eth0 s DNS dotazy.
Nicméně tohle přece řeší ifplugd...Podle všeho to vypadá, že síť je nastavená tak, že (například) při pádu DNS se pokazí a zpomalí víc věcí než je nezbytně nutno. Proto si myslím, že je tam něco špatně.
/etc/hosts
.
Mé DNS jméno je snowracer.kajka.koleje.cuni.cz
a v /etc/hosts
tedy mám:
127.0.0.1 localhost 195.113.60.70 snowracer.kajka.koleje.cuni.cz snowracerTaky se ujistěte, že ve firewallu máte povolenu komunikaci po loopbacku. Měl jsem podobné problémy se startem KDE a OpenOffice a tyhle dva kroky je vyřešily.
/sbin/ip addr show cat /etc/hosts hostname cat /etc/resolv.conf cat /etc/host.conf
Tiskni
Sdílej: