LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Dobrý den, prosím promiňte začátečnický dotaz, s WiFi nemám žádné zkušenosti. Trochu jsem se ptal i na rootu, ale přiliš jsem neuspěl:
Mám 3 počítače:
1 x stanice s Mandrivalinux 2006,
1 x stanice Windows XP,
1 x server asi taky s Mandrivou (ten sestavím ze starého železa, Pentium 133).
Chci z toho udělat malou domácí síť bez kabelů, server by měl jen poskytovat místo na disku, možná připojení k tiskárně a fungovat jako Access Point. Žádný velký provoz, prozatím nebude připojen k internetu, vzdálenost mezi počítači je 1 patro v rodinném domě (úhlopříčně, nejsou nad sebou).
Potřebuji poradit s WiFi kartami (na PCI sběrnici):
Prosím doporučte typ, který bude určitě fungovat a je za dobrou cenu (kolem 500 Kč ?). Nevím jaké karty koupit, abych nezjistil, že v Linuxu nejdou nebo že signál je slabý a na tu vzdálenost nestačí.
Prozatím jsem zjistil, že každá karta nemůže sloužit jako Access Point (AP) a že se skoro všude doporučuje Z-Com XI-626, PCI 802.11b za přibližně 1200-1500 Kč. Vzhledem k ceně se tedy už jeví lépe koupit hardwarové zařízení MSI RG54GS2,W-LAN Router za 1400-1600 Kč (odkazy s informacemi níže). K tomu ale ještě síťová karta do toho "serveru", protože o jeho diskový prostor jde. To se mi moc nelíbí, myslel jsem, že to bude levnější. Že prostě koupím 3 WiFi karty, ponastavuju a síť bude hotová.
Ještě mám ideu koupit 3 x kartu SMC EZ Connect-G, která je za 600 Kč, nedělat AP a nechat to jako peer-to-peer. To nevím jestli je možné a něčemu to nevadí.
Prosím poraďte, co si o tom myslíte. Díky za rady a trpělivost.
Doplňující informace:
Jestli můžu prudit, po našem upgradu na Linksyse nám zbyl doma 4+1 portovej router Zyxel Prestige 334, neumí QoS; kleště vyjdou do 360Kč, pokud je nikdo v okolí nemá a budete dále "síťovat", hodily by se.
Tiskni
Sdílej: