Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
Dobrý den, prosím promiňte začátečnický dotaz, s WiFi nemám žádné zkušenosti. Trochu jsem se ptal i na rootu, ale přiliš jsem neuspěl:
Mám 3 počítače:
1 x stanice s Mandrivalinux 2006,
1 x stanice Windows XP,
1 x server asi taky s Mandrivou (ten sestavím ze starého železa, Pentium 133).
Chci z toho udělat malou domácí síť bez kabelů, server by měl jen poskytovat místo na disku, možná připojení k tiskárně a fungovat jako Access Point. Žádný velký provoz, prozatím nebude připojen k internetu, vzdálenost mezi počítači je 1 patro v rodinném domě (úhlopříčně, nejsou nad sebou).
Potřebuji poradit s WiFi kartami (na PCI sběrnici):
Prosím doporučte typ, který bude určitě fungovat a je za dobrou cenu (kolem 500 Kč ?). Nevím jaké karty koupit, abych nezjistil, že v Linuxu nejdou nebo že signál je slabý a na tu vzdálenost nestačí.
Prozatím jsem zjistil, že každá karta nemůže sloužit jako Access Point (AP) a že se skoro všude doporučuje Z-Com XI-626, PCI 802.11b za přibližně 1200-1500 Kč. Vzhledem k ceně se tedy už jeví lépe koupit hardwarové zařízení MSI RG54GS2,W-LAN Router za 1400-1600 Kč (odkazy s informacemi níže). K tomu ale ještě síťová karta do toho "serveru", protože o jeho diskový prostor jde. To se mi moc nelíbí, myslel jsem, že to bude levnější. Že prostě koupím 3 WiFi karty, ponastavuju a síť bude hotová.
Ještě mám ideu koupit 3 x kartu SMC EZ Connect-G, která je za 600 Kč, nedělat AP a nechat to jako peer-to-peer. To nevím jestli je možné a něčemu to nevadí.
Prosím poraďte, co si o tom myslíte. Díky za rady a trpělivost.
Doplňující informace:
Jestli můžu prudit, po našem upgradu na Linksyse nám zbyl doma 4+1 portovej router Zyxel Prestige 334, neumí QoS; kleště vyjdou do 360Kč, pokud je nikdo v okolí nemá a budete dále "síťovat", hodily by se.
Tiskni
Sdílej: