Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
potom ich mozu predavat inym firmam.
bol by to super biznis.
NIKTO BY SI TO NEVSIMOL!!!
A potom je uplne od veci hovorit o bezpecnosti linuxu.
nikto nema sancu to zistit a v pripade odhalenia sa to moze povazovat za bug - oni za chyby v ich softe nerucia, lebo ich soft je "free".
len mi nepiste, ze pozeram vela filmov.
linuxu nerozumiem az na tolko aby som vedel checknut ake udaje posiela na server pri update.
moja otazka znie: je to mozne? dalo by sa zistit ze take nieco robia?
fakt som nad tym velmi dlho premyslal - zdalo sa mi to ako dobry zdroj penazi pre dane firmy.
dakujem za odborne vysvetlenie.
dufam ze vies co hovoris(bez urazky)
este raz dik.
Microsoft by si taku moznost nenechal ujst a minuli by aj posledny halier aby to dokazali.
Ako sa hovori zdochynajuci kon najviac kope.
A MS uz dochadzaju napady ako zastavit narast uzivatelov open-source. Mne osobne sa najviac pacil ten, ked posielali linux userom maily aby zacvakali nejake vazne love za ukradnuty kod pouzity v jadre - to bolo fakt vtipne.
OK, otazka bola vyriesena.
Prajem pekny neskory vecer.
Ale vzdy uprednostnujem nazory od viacerych ludi, kedze (nastastie) nemam pocit ze som dokonaly.
A dobri ujovia policajti a politici sa im v tom snazia zabranit!!!
Je to smutne ale je to tak!!!
Nastastie Brjus Vilis, Arnold Svarceneger a Silvester Stalone im v tom zabrania!!!
Sorry za off-topic, nemohol som si pomoct :)
Tiskni
Sdílej: