Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sitova karta tam praveze neni .Jen taková OT otázka: cože s tím notebookem a Linuxem pak chcete vlastně dělat? Na 16 MB bude asi jakákoliv grafika utrpení a když nemáte síť ani CD... Jinými slovy, co byste dělat chtěl a ve Win95 vám nejde?
Zkoušel jsem takhle instalovat na svůj notýsek DamnSmallLinux pomocí tohohle návodu. Vzal jsem 2 diskety a postupně to všechno přetahal ... bylo to tuším cca "50 disket" celkem; drbačka, ale netrvalo to ani tak dlouho jak jsem čekal.
Otázka je, kde vzít dneska kvalitní a spolehlivé diskety. V posledních letech se mi mnohokrát stalo, že z nového balíčku disket jsou dobré jen dvě tři. K instalaci bych použil paralelní kabel, je ohledně toho fůra návodů na netu.
Mám doma plný šuplík 3,5" disket, na kterých je "bůhvíco" ... takže čistě statisticky byla velká pravděpodobnost, že najdu aspoň dvě spolehlivé.
Návodů na použití paralelního kabelu je samozřejmě hafo, ale mně osobně připadla "schůdnější" varianta s disketama...
Návodů na použití paralelního kabelu je samozřejmě hafo, ale mně osobně připadla "schůdnější" varianta s disketama...S disketami to musi byt pekna diskoteka. Po kabli sa to len necha kopirovat a ide sa na obed. Tiez rychlost citania/zapisu diskety je nizia.
S disketami to musi byt pekna diskoteka. Po kabli sa to len necha kopirovat a ide sa na obed. Tiez rychlost citania/zapisu diskety je nizia.
No to sice je , ale to by se nesmělo býti lenivo a muselo by se zajít do nejbližšího koloniálu s potřebama pro PC a koupit tam kýžený káblík anžto se ho nemělo tehdy zrovna po ruce...
... a možná se o Linuxu dozvíte víc, než jste si přál.tak tohle bylo pekne :D:D:D ... ale mozna pravdive ???:D
Zaujímavá diskusia... Dostal sa mi do rúk starý IBM noťas 386-ka s prepálenou poistkou. Bol taký tučný, hranatý, proste sexi... :-P ... kúpil som ho za 200 a poistku prepájkoval.
Nie je tam Ethernet, wifi, USB, PCMCIA, miniPCI ani žiadny iný rozumný spôsob pripojenia čohokoľvek. Je tam len paralel, serial, PS/2 a externá floppy cez nejaký divný konektor. Rozmýšľal som ako tam dostanem linuxa, keď tu zrazu táto diskusia. A už viem - vyberiem HDD, nakompilujem a nahrám to tam v normálnom PC a hurá. Už len čas keby som na to mal.
Thanx za inšpiráciu.
Tiskni
Sdílej: