abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Debian a čeština

    12.1.2003 12:24 Jiří Jánský
    Debian a čeština
    Přečteno: 803×
    Po instalaci debianu jsem došel k závěru, že na tom s češtinou nebude asi úplně nejlíp. Na locales se mně instalační program sice ptal, ale nenastavill je. České verze, nebo lokalizace progrogamů taky zrovna moc nemá. Existuje nějaký projekt, který by se kompletně zabíval počeštěním Debianu? Nebo si musím každý balík stáhnout a nainstalovat. Jsem docela pohodlný a nechci to schánět všechno zvlášť. Na www.debian.cz sice lokalizovaný balíčky jsou v jednom adresáři. Ale znamená to asi celé znova stahova (po jednom). Nebo ne? Díky.

    Odpovědi

    12.1.2003 14:07 Vojta Pichl | skóre: 20 | F-M
    Rozbalit Rozbalit vše Debian a čeština
    Ja moc netuším, co tady řešíte. Po instalaci připojte první CD přepněte se do adresáře /cdrom/pool/main/l/localeconf a dejte nainstalovat balíček localeconf_*.deb například v mc. Instalační program by se vás měl zeptat na nastavení locale. Všude vyberete češtinu, už přesně nevím jak to je, ale zeptá se vás pro co všechno chcete locale nastavit. Pak je tušim potřeba asi 4x opšt vybrat češtinu. Nevím jestli je to přesně tak, ale zhruba jo.
    12.1.2003 15:52 Jiří Jánský
    Rozbalit Rozbalit vše Debian a čeština
    Tento balíček sice nainstaluji, ale s nevyřešenými závislostmi, tak ho nemůžu smustit. Ale to by mně jeětě tak nebrzelo. Zjistil jsem, že tento balík a ješte ty v tech samích adresářích nejsou v databázi dostupných deb balíků (myslim že je to apt) - tady nemůžu je najít v dselect ani v kpackage a v dselect mám zatrhnutý jako zdroj balíků apt. Pomocí base-config při prvním spuštění to přece chtělo postupně vložit všechny CD (já je tam postupňe dával) a proskenovalo je to (nebo hledalo nějaký indexový soubor)? Tak proč je nemůžu v dselect najít? Prosím Pomoc je to CD debian 3.0 nonus, nemůžeto být tím, že je to právě obraz s nonus? Dík
    12.1.2003 16:26 Jiří Jánský
    Rozbalit Rozbalit vše Debian a čeština
    Omlouvám se za poslední příspěvek. Je to blbost. Mám ruku někdy rychlejší než hlavu a moc toho neumim. Ty balíky tam samozřejmě jsou, jen je musim hledat mezi nainstalovanejma a ne mezi nenainstalovanejma.
    12.1.2003 18:43 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Debian a čeština
    pokud neco nainstalujete s nevyresenymi zavislostmi, znamena to, ze jste bud pouzil dpkg --force nebo nevenoval pozornornost tomu, co rikal 'dselect' nebo 'kpackage'. napravou je toto: apt-get update a apt-get -f install.
    co se 'locales' tyce, ujistete se, mate nainstalovany balicek 'locales' a pak zkuste treba man locale.gen - pokud jsou promenne spravne nastaveny (a prislusne balicky nainstalovany), programy budou automaticky volit spravny jazyk. zadne dalsi stahovani/instalovani/nastavovani neni treba.
    13.1.2003 18:26 Jiří Jánský
    Rozbalit Rozbalit vše Debian a čeština
    Pokud nastavim locales, tak programy správně vyberou češtinu (pokud jí obsahují). Balíkem fonty*.deb a přečtením readme.debian k balíku fonty jsem nastavil českou klávesnici i fonty pro konzoli. Zajímavá otázka: Pokud by si jeden uživatel přál pracovat v anglické a druhý v českém prostředí. Co se má nakopírovat do jejich adresářu, aby třeba s rootem mluvil kompetně anglicky a pro ostatní uživatele si vybíral češtinu. Myslim, že u RedHatu nebo SuSE to bylo tak přednastavený? Dík
    13.1.2003 19:09 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Debian a čeština
    pokud vim, tak staci mit nainstalovane prislusne jazyky a pak nastavit odpovidajici promenne pri prihlaseni uzivatele. horsi to je s programy, u kterych se jazyk urcuje pri kompilaci...
    13.1.2003 21:05 kolisko | skóre: 21 | blog: prace
    Rozbalit Rozbalit vše Debian a čeština
    #cat /etc/locale.gen cs_CZ ISO-8859-2 en_US ISO-8859-1 #locale-gen #grep LANG /home/kolisko/.bash_profile export LANG=cs_CZ #grep LANG /root/.bash_profile export LANG=en_US
    13.1.2003 21:06 kolisko | skóre: 21 | blog: prace
    Rozbalit Rozbalit vše Debian a čeština
    v locale.gen jsou cs a en oddeleny "enterem" na dvou radcich... Takto mi to zprasilo pridani do fora.. kolisko
    15.2.2003 18:54 Sim
    Rozbalit Rozbalit vše Debian a čeština
    Chtěl bych se zeptat locales mam nainstalovany, ale v některých aplikacích nemůžu psát písmena z háčkama. (např. Quanta - Bluefish) na konzoli píšu v poho a třeba v mozille taky.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.