Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Zdravím. Mám Debian unstable na amd64. Po startu systému nejede síť a ifconfig
ukáže jenom loopback. Je třeba pod rootem napsat příkaz dhclient
, pak se "objeví" eth0
a dostatne normálně přidělenou IP adresu přes DHCP. V /etc/network/interfaces
bylo iface eth1 inet dhcp
, což mi přišlo jako nesmysl, tak jsem to zkusmo přepsal z eth1
na eth0
, což však stejně nepomohlo, pořád se to musí pouštět ručně. Čím to? Jak to napravit? Dřív jsem používal stable nebo testing, tam to nedělalo. Díky moc.
(Problém trvá už přes půl roku, od doby, co jsem systém nainstaloval, ale protože jsem dosud příliš nerebootoval, neřešil jsem to, až teď, když kvůli spotřebě elektřiny stroj častěji vypínám, mě to dost irituje.)
auto eth1
", který je potřeba přepsat taky na eth0
. Pokud to tam není, doporučuji ten řádek připsat před ono iface eth0 inet dhcp
.
auto eth0 iface eth0 inet dhcpa funguje to, konečně se IP adresa přidělí správně během spouštění systému. Všichni, komu to dělalo, si to zkuste. Konečně jsem to vyřešil, po půl roce neúspěchu.
Tiskni
Sdílej: