Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
.lan
za název PC. U widloidních mašin to doménu přidělí, třebas na rodinny.lan
, ale u mé Debianí šunky to nefunguje, takže mi nezbývá nic jiného, než používat pouze IP a ne hostname. Na debianu je spouštěn dhcp klient./etc/hostname
z holly
na holly.lan
a aktualizovat utilitou hostname -F /etc/hostname
, ale nefachá. Taky nefachá, když do /etc/hosts
přidám řádek:
10.0.0.1 holly.lanLokálně třeba funguje
ping holly.lan
, ale ne ze sítě/etc/dhclient.conf
? Poradí někdo prosím? Díkroot@holly:~# dnsdomainname lan
root@holly:~# hostname holly.lan
root@holly:~# cat /etc/hostname holly.lan
root@holly:/etc# cat host.conf multi on
root@holly:/etc# cat resolv.conf search lan nameserver 10.0.0.138
root@holly:~# cat /etc/hosts 127.0.0.1 localhost.localdomain localhost 10.0.0.1 holly.lan # The following lines are desirable for IPv6 capable hosts ::1 ip6-localhost ip6-loopback fe00::0 ip6-localnet ff00::0 ip6-mcastprefix ff02::1 ip6-allnodes ff02::2 ip6-allrouters ff02::3 ip6-allhosts
Co bych měl změnit? :-/
root@holly:/etc# cat dhclient.conf # /etc/dhclient.conf file for /sbin/dhclient included in Debian's # dhcp-client package. # # This is a sample configuration file for dhclient. See dhclient.conf's # man page for more information about the syntax of this file # and a more comprehensive list of the parameters understood by # dhclient. # # Normally, if the DHCP server provides reasonable information and does # not leave anything out (like the domain name, for example), then # few changes must be made to this file, if any. # #send host-name "holly.lan"; #send dhcp-client-identifier 1:0:a0:24:ab:fb:9c; #send dhcp-lease-time 3600; #supersede domain-name "fugue.com home.vix.com"; #prepend domain-name-servers 127.0.0.1; #request subnet-mask, broadcast-address, time-offset, routers, domain-name, domain-name-servers, host-name; #require subnet-mask, domain-name-servers; #timeout 60; #retry 60; #reboot 10; #select-timeout 5; #initial-interval 2; #script "/etc/dhclient-script"; #media "-link0 -link1 -link2", "link0 link1"; #reject 192.33.137.209; #alias { # interface "eth0"; # fixed-address 192.5.5.213; # option subnet-mask 255.255.255.255; #} #lease { # interface "eth0"; # fixed-address 192.33.137.200; # medium "link0 link1"; # option host-name "holly"; # option domain-name "lan"; # option subnet-mask 255.255.255.0; # option broadcast-address 192.33.137.255; # option routers 192.33.137.250; # option domain-name-servers 10.0.0.138; # renew 2 2000/1/12 00:00:01; # rebind 2 2000/1/12 00:00:01; # expire 2 2000/1/12 00:00:01; #}zkoušel jsem send, request a parametry v lease{}
když napíšu třeba ping holly.lan tak...myšleno na lokálním počítači, ne na síti
10.0.0.1 holly.lan hollypotom by mel fungovat ping holly a zaroven i ping holly.lan Pokud ale ocekavas, ze bude fungovat jeden z techto dvou prikazu z jinych pocitacu, tak nebude. Jak by se jine pocitace dozvedeli, ze holly.lan ma tu a tu ip adresu ? Na to je potreba dns server. Na tom routeru by musely fungovat dynamicke updaty dns z dhcp, coz pochybuju u takoveho domaciho routeru. ( Tzn. ze dhcp server po prideleni adresy klientovi aktualizuje zaznam v dns serveru, ve kterem stoji, ze pocitac jmenem napr. holly.lan ma ip adresu 10.0.0.1 ) Pochybuju ze na takovem domacim routeru by neco takoveho fungovalo. Mas jeste druhou moznost a to rucne nastavit zaznam v souboru /etc/hosts ( %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts na windows nt+ ) ve kterem explicitne uvedes jmeno a ipadresu. ( 10.0.0.1 holly.lan holly ) coz funguje, ale prakticky to nema smysl paklize jsou ip adresy pridelovany dynamicky .... tak prosim pospis jak ceho bys chtel dosahnout.
tak prosim pospis jak ceho bys chtel dosahnout.Nejsem síti vidět pod holly.lan, ale ostatní počítače s Windows ano (rodinny.lan a ségry notebook pony.lan), tzn. že na sebe se můžu připojit pouze pomocí IP adresy, ale na ostatní počítače se můžu spojit pomocí doménového názvu. Asi jednoduše, nedostanu od DNS serveru hostname a doménu, ale ostatní ano.
holly.lan: ping rodinny.lan - OK
rodinny.lan: ping holly.lan - KO
rodinny.lan: ping 10.0.0.1 (holly) - OK
Přikládám pár shotů z nastavení modemu, nic jsem v něm nemusel nastavovat, počítače dostaly IP a doménu .lan automaticky (je to asi 2 mesice co jsem si ale nastavil 10.0.0.1 (holly) a 10.0.0.2 (rodinny) na pevne IP - nekonecny TTL), obrázky:
DNS Hostname Table (chybí tam můj počítač 10.0.0.1, jakto? že by v tom byl problém? ale to by nefungovalo potom ani s 3.PC-notebookem)
DHCP Server Leases
DHCP Address Pools (statický DHCP, pro celou síť, a nejde to změnit, což nechápu protože se to chová jako dynamický)
zkus nastavit v tom tvym configu send host-name na "holly"To jsem zkoušel, ale opravdu to nepomohlo. Už je to vyřešeno, kdyžtak si s tím ještě někdy pohraju, teď řeším jiné věci - zabezpečení proti lamkám, optimalizaci systému a učim se něco o sítích.
A to ze si s tim rozumeli Windowsy predtim, to je tim, ze rozlisujou i pres NetBIOS (nebo wins).Tak tohle jsem vůbec netušil, že to Windows rozlišují přes NetBIOS. Díky za vysvětlení
Tiskni
Sdílej: