Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
.lan
za název PC. U widloidních mašin to doménu přidělí, třebas na rodinny.lan
, ale u mé Debianí šunky to nefunguje, takže mi nezbývá nic jiného, než používat pouze IP a ne hostname. Na debianu je spouštěn dhcp klient./etc/hostname
z holly
na holly.lan
a aktualizovat utilitou hostname -F /etc/hostname
, ale nefachá. Taky nefachá, když do /etc/hosts
přidám řádek:
10.0.0.1 holly.lanLokálně třeba funguje
ping holly.lan
, ale ne ze sítě/etc/dhclient.conf
? Poradí někdo prosím? Díkroot@holly:~# dnsdomainname lan
root@holly:~# hostname holly.lan
root@holly:~# cat /etc/hostname holly.lan
root@holly:/etc# cat host.conf multi on
root@holly:/etc# cat resolv.conf search lan nameserver 10.0.0.138
root@holly:~# cat /etc/hosts 127.0.0.1 localhost.localdomain localhost 10.0.0.1 holly.lan # The following lines are desirable for IPv6 capable hosts ::1 ip6-localhost ip6-loopback fe00::0 ip6-localnet ff00::0 ip6-mcastprefix ff02::1 ip6-allnodes ff02::2 ip6-allrouters ff02::3 ip6-allhosts
Co bych měl změnit? :-/
root@holly:/etc# cat dhclient.conf # /etc/dhclient.conf file for /sbin/dhclient included in Debian's # dhcp-client package. # # This is a sample configuration file for dhclient. See dhclient.conf's # man page for more information about the syntax of this file # and a more comprehensive list of the parameters understood by # dhclient. # # Normally, if the DHCP server provides reasonable information and does # not leave anything out (like the domain name, for example), then # few changes must be made to this file, if any. # #send host-name "holly.lan"; #send dhcp-client-identifier 1:0:a0:24:ab:fb:9c; #send dhcp-lease-time 3600; #supersede domain-name "fugue.com home.vix.com"; #prepend domain-name-servers 127.0.0.1; #request subnet-mask, broadcast-address, time-offset, routers, domain-name, domain-name-servers, host-name; #require subnet-mask, domain-name-servers; #timeout 60; #retry 60; #reboot 10; #select-timeout 5; #initial-interval 2; #script "/etc/dhclient-script"; #media "-link0 -link1 -link2", "link0 link1"; #reject 192.33.137.209; #alias { # interface "eth0"; # fixed-address 192.5.5.213; # option subnet-mask 255.255.255.255; #} #lease { # interface "eth0"; # fixed-address 192.33.137.200; # medium "link0 link1"; # option host-name "holly"; # option domain-name "lan"; # option subnet-mask 255.255.255.0; # option broadcast-address 192.33.137.255; # option routers 192.33.137.250; # option domain-name-servers 10.0.0.138; # renew 2 2000/1/12 00:00:01; # rebind 2 2000/1/12 00:00:01; # expire 2 2000/1/12 00:00:01; #}zkoušel jsem send, request a parametry v lease{}
když napíšu třeba ping holly.lan tak...myšleno na lokálním počítači, ne na síti
10.0.0.1 holly.lan hollypotom by mel fungovat ping holly a zaroven i ping holly.lan Pokud ale ocekavas, ze bude fungovat jeden z techto dvou prikazu z jinych pocitacu, tak nebude. Jak by se jine pocitace dozvedeli, ze holly.lan ma tu a tu ip adresu ? Na to je potreba dns server. Na tom routeru by musely fungovat dynamicke updaty dns z dhcp, coz pochybuju u takoveho domaciho routeru. ( Tzn. ze dhcp server po prideleni adresy klientovi aktualizuje zaznam v dns serveru, ve kterem stoji, ze pocitac jmenem napr. holly.lan ma ip adresu 10.0.0.1 ) Pochybuju ze na takovem domacim routeru by neco takoveho fungovalo. Mas jeste druhou moznost a to rucne nastavit zaznam v souboru /etc/hosts ( %WINDIR%\system32\drivers\etc\hosts na windows nt+ ) ve kterem explicitne uvedes jmeno a ipadresu. ( 10.0.0.1 holly.lan holly ) coz funguje, ale prakticky to nema smysl paklize jsou ip adresy pridelovany dynamicky .... tak prosim pospis jak ceho bys chtel dosahnout.
tak prosim pospis jak ceho bys chtel dosahnout.Nejsem síti vidět pod holly.lan, ale ostatní počítače s Windows ano (rodinny.lan a ségry notebook pony.lan), tzn. že na sebe se můžu připojit pouze pomocí IP adresy, ale na ostatní počítače se můžu spojit pomocí doménového názvu. Asi jednoduše, nedostanu od DNS serveru hostname a doménu, ale ostatní ano.
holly.lan: ping rodinny.lan - OK
rodinny.lan: ping holly.lan - KO
rodinny.lan: ping 10.0.0.1 (holly) - OK
Přikládám pár shotů z nastavení modemu, nic jsem v něm nemusel nastavovat, počítače dostaly IP a doménu .lan automaticky (je to asi 2 mesice co jsem si ale nastavil 10.0.0.1 (holly) a 10.0.0.2 (rodinny) na pevne IP - nekonecny TTL), obrázky:
DNS Hostname Table (chybí tam můj počítač 10.0.0.1, jakto? že by v tom byl problém? ale to by nefungovalo potom ani s 3.PC-notebookem)
DHCP Server Leases
DHCP Address Pools (statický DHCP, pro celou síť, a nejde to změnit, což nechápu protože se to chová jako dynamický)
zkus nastavit v tom tvym configu send host-name na "holly"To jsem zkoušel, ale opravdu to nepomohlo. Už je to vyřešeno, kdyžtak si s tím ještě někdy pohraju, teď řeším jiné věci - zabezpečení proti lamkám, optimalizaci systému a učim se něco o sítích.
A to ze si s tim rozumeli Windowsy predtim, to je tim, ze rozlisujou i pres NetBIOS (nebo wins).Tak tohle jsem vůbec netušil, že to Windows rozlišují přes NetBIOS. Díky za vysvětlení
Tiskni
Sdílej: