Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
V podstate ti už odpovedali, tak len dodám, že nainštalovať servrové veci (t.j. bez X, KDE, Gnome, zvuku, framebuffera, mplayeru, openoffice, a podobne) sa to dá za jeden pracovný deň. Ak si to už niekedy robil a nemusíš handbook čítať od slova do slova, tak ušetríš ešte nejakú hodinku. Pri prvej inštalácii ti veľa času môže zabrať aj hľadanie správnych balíčkov, zisťovanie a nastavovanie USE-flagov, kernelu a tak.
Ak chceš desktopový systém, tak to bude na dlhšie - mne to trvalo asi týždeň, kým som všetko rozchodil. Veľa času ale zabrala kompilácia, a to preto, že to bolo na notebooku s relatívne pomalým procesorom a diskom.
zaklad aj s gnome a s Seamonkey priblizne 2 a tristvrte hodiny.programy jako OOo a firefox jsou též k dispozici jako binárky (openoffice-bin, mozilla-firefox-bin) a jsou instalovány prakticky okamžitě po stažení. Kdybyste jel podle handbooku, tak máte pravděpodobně i síť a zvuk - musíte si to nastavit sám, protože Gentoo obecně nemá instalátor ;)
tak sa ešte išlo cez stage1 a stage2. Kde sú tie priekopnícke časy? Už to nie je tá pravá romantika. A teraz ešte v grafike k tomu, hmm... Kam to speje?Spěje to k tomu, že teď si můžete vybrat podle libosti, když chcete průkopničit, tak klidně od stage1 ;)
stage1 a 2 neboli podporované už v roku 2005 - citát z handbooku:
Make sure you download a stage3 tarball - installations using a stage1 or stage2 tarball are not supported anymore.
Teraz som si pozrel najnovší handbook a až ma pot oblial. Podľa neho to už je len "klik sem, klik tam", prípadne "spusti nejaký konzolový installer, a klikaj z klávesnice". Starý handbook bol koncipovaný tak, že sa užívateľ niečo dozvedel, to mi potvrdilo viacero ľudí, aj môj prípad to bol.
Radšej sa asi v tejto chvíli zdržím ďalšieho komentára. Jednak to autorom dalo určite množstvo námahy a tú nechcem znevažovať, dvak priateľskejší inštalátor rozšíri členskú základňu, a do tretice - najprv to otestujem, lebo je možné že to nie je až také čierne, ako to teraz vidím.
To ale neznamená, že tato možnost není, tarbally pro všechny stages jsou stále k dispozici. "Not supported" v tomto případě znamená, že je to na vaše triko (ostatně stage1 či 2 není žádná extra výhra, pouze kompilace navíc předtím, než získáte fungující systém, který ze stage3 můžete kompilovat zpětně zrovna tak, a to z fungujícího systému, pro uživatele tudíž přínos prakticky nulový).stage1 a 2 neboli podporované už v roku 2005 - citát z handbooku:
Make sure you download a stage3 tarball - installations using a stage1 or stage2 tarball are not supported anymore.
Teraz som si pozrel najnovší handbook a až ma pot oblial. Podľa neho to už je len "klik sem, klik tam",Instaloval jsem Gentoo před několika lety, a teď shodou okolností nedávno. Vůbec mi nepřišlo, že by se Handbook nějak zásadně změnil, nebo že by se změnila instalace Gentoo (na žádný "installer" jsem opravdu nenarazil, asi jsem ho totiž nehledal).
Instaloval jsem Gentoo před několika lety, a teď shodou okolností nedávno. Vůbec mi nepřišlo, že by se Handbook nějak zásadně změnil, nebo že by se změnila instalace Gentoo (na žádný "installer" jsem opravdu nenarazil, asi jsem ho totiž nehledal).
Gentoo Handbook 2006.1, x86, anglická verzia, kapitoly:
3. Using the GTK+ based Gentoo Linux Installer
4. Using the Dialog based Gentoo Linux Installer
Inú možnosť ten Handbook nepopisuje a vôbec nič nevysvetľuje. Žiadne "zbytočné" intro k tomu, čo je to bootloader, druhy partícií, filesystémy, chroot, atď, proste nič. Len next, next, next, install.
Inú možnosť ten Handbook nepopisuje a vôbec nič nevysvetľuje.Vy jste si vybral specifický druh instalace, ale i tam se přímo dočtete: You can install Gentoo in many different ways. You can download and install from one of our Installation CDs, from an existing distribution, from a bootable CD (such as Knoppix), from a netbooted environment, from a rescue floppy, etc. This document covers the installation using a Gentoo Linux Installation CD, a bootable CD that contains everything you need to get Gentoo Linux up and running. This installation approach however does not immediately use the latest version of the available packages; if you want this you should check out the Installation Instructions inside our Gentoo Linux Handbooks. Běžný univerzální Handbook je stále tady, BTW viz též stále platné The Gentoo Linux alternative installation method HOWTO. Nemá smysl se tu dál hádat. Snad je dostatečně zřejmé, že přibyla pouze další možnost, jak Gentoo instalovat, a žádná dosavadní nebyla znemožněna, a o to snad jde. Nějaké výkřiky "Kam to spěje!" jsou tedy nemístné ;)
Gentoo tým (pre mňa) stráca punc elitárstva, niečo prečo som k nemu prišiel v prvom rade.LOL. To jsem netušil, že sada úkonů pro gramotné cvičené opice může být puncem elitářství :D Zkuste se zafixovat na něco, co se neprovádí tak zřídka, např. na programování, překlady, nebo i jen perfektně vyladěné nastavení aplikací vašeho desktopu tak, aby maximálně vyhovovaly vašim potřebám. To je sice o dost namáhavější cesta "k elitě" než zvládnutí nějaké instalace podle receptu, ale zato může být něčím přínosná i pro vás, hehehe :D
Je neodškriepiteľný fakt, že inštalovať Gentoo pred rokom bolo omnoho zložitejšie než napríklad Mandrivu, RedHat alebo SuSE. Všetky tieto som inštaloval, takže nevravte že nie. Na cestu Gentoo sa vydávali dobrodruhovia, a nie hocijaký plebs odchovaný na Next, Yes I agree, Next, Next, Dokončiť. Že ma Gentoo zaujalo práve svojim iným prístupom nie je niečo za čo by som sa mal hanbiť, alebo z čoho by ste sa mali vysmievať.
Ak pripustím, že aj Gentoo robilo zo svojich užívateľov tie cvičené opice, čo ich spomínate, tak tvrdím že opice vycvičené na Gentoo boli vyššej úrovne než opice z Mandrivy, RedHatu, či SuSE.
Tiskni
Sdílej: