Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
obcas fakt staci v live nabootovani spustit grub, zavrit ho a na /dev/hda se najednou ztratej vsechny partisny a na 120GB disku se udela jedna 250GB NTFS partisna...Prostě když ze dvou malých disků se udělá najednou jeden velký tak za to grub asi nemůže spíše se vám v tom vrtá BIOS a udělal vám tam raid a ty disky spojil do jednoho. Takže si udělejte pořádek v HW a nesvádějte to na grub.
O problemech GRUB + nForce3 + SATA jsem nekde cetl. Na notebooku mi GRUB jede OK ... na tyhle sestave mi behal v pohode do ty doby dokud tam byla 32bit verze Ubuntu ... k tomu 64bit slek (slamd64) chodil docela slusne, az na par drobnosti ...
Jelikoz se mi nedarilo HW openGL s 64bit verzi driveru, zaroven aby mi dobre chodil TV tuner, pricemz mym cilem bylo mit funkcni Xgl, tak jsem vyzkousel 64bit ubuntu ... a to byl zacatek konce.
Fakt netusim co muze bejt v BIOSu spatne. Jsem presvedcenej o tom ze BIOS mam nastavenej dobre ... to by to muselo delat problemy uz s 32bit verzi
Jo je mozny ze si GRUB nerozumi s BIOSem, ale to ja neovlivnim. Novejsi BIOS pro tu desku neni.
Jediny co jsem udelal bylo to ze jsem smaznul 32bit verzi systemu a nainstaloval 64bit. Ten grub, kterej se k tomu prifaril proste nefungoval.
O zadny RAID se nesnazim .. nehlede na to, ze delat RAID z jednoho disku na IDE a jednoho na SATA je IMHO blbost. na nejakej RAID ma deska dalsi radic, kterej je vypnutej. a zadnej disk tam pripojenej neni.RAID z jednoho IDE a SATA proč by to nemělo význam ? Pokud má deska na raid další řadič tak tam potom se ty zařízení označují jak ? Tak co ten raid řadič zapnout ale nemět na něm HD co to udělá jak se ty disky rozhodí potom ?
SKURVENEJ GRUBpro zacatek by mozna bylo dobre trochu vychladnout a zkusit se chovat trochu slusne. taky by mozna stacilo si nejdrive precist nejakou dokumentaci nez porad dokola slepe neco spoustet, zvlaste kdyz se to chove divne. to co asi potrebujete je soubor device.map, ve kterem natvrdo nastavite prirazeni disku a ktery grubu pri spusteni podstrcite. bude nejspis vypadat nejak takto:
(hd0) /dev/hda (hd1) /dev/sda
situace je nasledujici. Pokud vytvorim kombinaci, kdy je osazeny primary master na pata (v testu starsi Seagate 6.4GB ... spravne detekovany BIOSem a zalozeny dve primarni partisny) a na prvni obsadim radic SATA diskem (v testu 120GB barracuda, bios ji poznal spravne a take byly vytvoreny dve primarni partisny), dochazi k nasledujicim jevum:
po nabootovani Ubuntu 6.06 64bit desktop edice ... spusteni terminalu a zadani samotneho prikazu "sudo grub" a naslednemu stisku Ctrl+C, dojde s cca
30% pravdepodobnosti k smazani!!! partition tabulky na /dev/hda
30% pravdepodobnosti prekopirovani vlastnosti /dev/sda1 na /dev/hda1 a /dev/hda2 (fdisk hlasi duplicitni partition)
30% pravdepodobnosti se nic nedeje
s cca 10% pravdepodobnosti dojde k cemusi, co zpusobi pad systemu a pri dalsim startu BIOS spatne detekuje /dev/hda, pricemz disk ma polovicni velikost
myslete si o tom co chcete, hral jsem si s tim asi 4 hodiny a neni to zavisly na nastaveni BIOSu. BIOS jsem dokonce stahnul znova posledni dve verze. IMHO je to vada kombinace BIOS + GRUB + Chipset + 64bit
Proste vratim se ke slekovi, ten mi nedela za zady to co nechci, a v tomhle kompu u mne GRUB konci.
Test s CDckem s 32bit verzi ubuntu nic podobnyho nedelal. Obe CD jsou stazeny dobre, MD5SUM sedi.
Tiskni
Sdílej: