Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
obcas fakt staci v live nabootovani spustit grub, zavrit ho a na /dev/hda se najednou ztratej vsechny partisny a na 120GB disku se udela jedna 250GB NTFS partisna...Prostě když ze dvou malých disků se udělá najednou jeden velký tak za to grub asi nemůže spíše se vám v tom vrtá BIOS a udělal vám tam raid a ty disky spojil do jednoho. Takže si udělejte pořádek v HW a nesvádějte to na grub.
O problemech GRUB + nForce3 + SATA jsem nekde cetl. Na notebooku mi GRUB jede OK ... na tyhle sestave mi behal v pohode do ty doby dokud tam byla 32bit verze Ubuntu ... k tomu 64bit slek (slamd64) chodil docela slusne, az na par drobnosti ...
Jelikoz se mi nedarilo HW openGL s 64bit verzi driveru, zaroven aby mi dobre chodil TV tuner, pricemz mym cilem bylo mit funkcni Xgl, tak jsem vyzkousel 64bit ubuntu ... a to byl zacatek konce.
Fakt netusim co muze bejt v BIOSu spatne. Jsem presvedcenej o tom ze BIOS mam nastavenej dobre ... to by to muselo delat problemy uz s 32bit verzi
Jo je mozny ze si GRUB nerozumi s BIOSem, ale to ja neovlivnim. Novejsi BIOS pro tu desku neni.
Jediny co jsem udelal bylo to ze jsem smaznul 32bit verzi systemu a nainstaloval 64bit. Ten grub, kterej se k tomu prifaril proste nefungoval.
O zadny RAID se nesnazim .. nehlede na to, ze delat RAID z jednoho disku na IDE a jednoho na SATA je IMHO blbost. na nejakej RAID ma deska dalsi radic, kterej je vypnutej. a zadnej disk tam pripojenej neni.RAID z jednoho IDE a SATA proč by to nemělo význam ? Pokud má deska na raid další řadič tak tam potom se ty zařízení označují jak ? Tak co ten raid řadič zapnout ale nemět na něm HD co to udělá jak se ty disky rozhodí potom ?
SKURVENEJ GRUBpro zacatek by mozna bylo dobre trochu vychladnout a zkusit se chovat trochu slusne. taky by mozna stacilo si nejdrive precist nejakou dokumentaci nez porad dokola slepe neco spoustet, zvlaste kdyz se to chove divne. to co asi potrebujete je soubor device.map, ve kterem natvrdo nastavite prirazeni disku a ktery grubu pri spusteni podstrcite. bude nejspis vypadat nejak takto:
(hd0) /dev/hda (hd1) /dev/sda
situace je nasledujici. Pokud vytvorim kombinaci, kdy je osazeny primary master na pata (v testu starsi Seagate 6.4GB ... spravne detekovany BIOSem a zalozeny dve primarni partisny) a na prvni obsadim radic SATA diskem (v testu 120GB barracuda, bios ji poznal spravne a take byly vytvoreny dve primarni partisny), dochazi k nasledujicim jevum:
po nabootovani Ubuntu 6.06 64bit desktop edice ... spusteni terminalu a zadani samotneho prikazu "sudo grub" a naslednemu stisku Ctrl+C, dojde s cca
30% pravdepodobnosti k smazani!!! partition tabulky na /dev/hda
30% pravdepodobnosti prekopirovani vlastnosti /dev/sda1 na /dev/hda1 a /dev/hda2 (fdisk hlasi duplicitni partition)
30% pravdepodobnosti se nic nedeje
s cca 10% pravdepodobnosti dojde k cemusi, co zpusobi pad systemu a pri dalsim startu BIOS spatne detekuje /dev/hda, pricemz disk ma polovicni velikost
myslete si o tom co chcete, hral jsem si s tim asi 4 hodiny a neni to zavisly na nastaveni BIOSu. BIOS jsem dokonce stahnul znova posledni dve verze. IMHO je to vada kombinace BIOS + GRUB + Chipset + 64bit
Proste vratim se ke slekovi, ten mi nedela za zady to co nechci, a v tomhle kompu u mne GRUB konci.
Test s CDckem s 32bit verzi ubuntu nic podobnyho nedelal. Obe CD jsou stazeny dobre, MD5SUM sedi.
Tiskni
Sdílej: