Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
http://www.cybex.cz/Produkt.aspx?Type=K&CategoryId=114&Shortcut=BRO-541124
S jedným HPčkom som sa už popálil. Po skončení záruky sa zlomil nejaký plastový prevodový dielec, ktorý sa nikde nedá kúpiť, zlepiť, ani vyrobiť. Proste pojem kurvítko na to sedí ako uliaty.
Pátral som na internete čo sa s tým dá robiť, našiel som dokonca vyjadrenia ľudí čo sa opravami tlačiarní živia. Výsledok bol taký, že keď nemám veľa času, tak to mám hodiť ku kontajneru, a keď mám veľa času, tak to môžem rozobrať, pátrať, skúšať a potom odniesť do zberu.
Poučenie z krízového vývoja?
1. www.google.com - pred kúpou hľadať spojenia ako "hp XYZ weakness", "hp XYZ common flaws", "hp XYZ problem", či "hp XYZ downfalls"
2. nekupovať žhavé novinky - súvisí s bodom 1 - treba nechať dobrodruhov nech to otestujú, až potom do toho ísť
3. nekupovať tlačiarne s cenou nižšou než priemerná
To všetko sa samozrejme týka tlačiarní obecne, kompatibilitu s linuxom treba overiť zvlášť.
A ešte jeden link, ktorý mne pomohol: www.fixyourownprinter.com
Tiskni
Sdílej: