Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Na disku dva OS Windows-XP (FAT32) a Linux-SUSE
- na první partition disku je WinXP (FAT32)
- na druhé a třetí partition disku je Linux-SUSE Ext3 + Linux-swap
.
O startu systémů rozhoduje GRUB.
Chtěl jsem vytvořit pro WinXP samostatnou partition pro swapování asi 500 MB.
.
Pomocí pqmagic.exe od PowerQuest jsem zmenšil oblast FAT32 a vytvořil na uvolněném místě novou čtvrtou partition (proběhlo OK, oba OS startují).
.
Následně jsem v pqmagic naformátoval čtvrtou partition na FAT32.
Startovací GRUB, ale ohlásil "xxx incorrect" (číslo si nepamatuji), a dál se nic nedělo.
Proto pqmagic-em jsem "nazpět" vymazal formátování FAT32 ve čtvrté partition a vše je vpořádku (GRUBem mohu startovat WinXP nebo SUSE).
.
Jak vyřešit problém s naformátováním FAT32 ve čtvrté partition (ta nadále existuje), aby se "nenaboural" start operačních systémů přes GRUB?
Díval jsem se do diskuse na:
http://www.abclinuxu.cz/faq/boot/jak-obnovit-grub
a ostatních diskusí, ale nějak jsem stále zmatený jak postupovat krok po kroku v mém případě.
Zkontrolujte ještě zápis /etc/fstab
, zda souhlasí aktuální stav s tímto konfigurákem.
Jj, stačí pro začátek skouknout /boot/grub/menu.lst
a výpis fdisk -l
. V obou případech se tam píše malé L.
Takže:
a) Naformátovat již existující partition přímu v SUSE (bez naformátované partition mi Linux SUSE jde stále bez problémů). Poraďte mi čím formátovat? Jde to z Yastu? - Díky
b) Upravit /etc/fstab - Jak zjistím případné nové přečíslování partition po naformátování? Mám použít fdisk -l ?
c) Zkontrolovat /boot/grub/menu.lst
Yast neznam, ale v Madriváckým gui formátování je. Sám používám
# mkfs mkfs mkfs.cramfs mkfs.ext3 mkfs.msdos mkfs.vfat mkfs.bfs mkfs.ext2 mkfs.minix mkfs.reiserfspodrobnější postup viz nápověda
Usage: mkfs.ext2 [-c|-t|-l filename] [-b block-size] [-f fragment-size] [-i bytes-per-inode] [-j] [-J journal-options] [-N number-of-inodes] [-m reserved-blocks-percentage] [-o creator-os] [-g blocks-per-group] [-L volume-label] [-M last-mounted-directory] [-O feature[,...]] [-r fs-revision] [-R options] [-qvSV] device [blocks-count]K tomu očíslování v
/etc/fstav
... pokud tu partišnu při bootu nepotřebujete, tak to tam můžete dopsat až potom?
Tiskni
Sdílej: