Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
Na disku dva OS Windows-XP (FAT32) a Linux-SUSE
- na první partition disku je WinXP (FAT32)
- na druhé a třetí partition disku je Linux-SUSE Ext3 + Linux-swap
.
O startu systémů rozhoduje GRUB.
Chtěl jsem vytvořit pro WinXP samostatnou partition pro swapování asi 500 MB.
.
Pomocí pqmagic.exe od PowerQuest jsem zmenšil oblast FAT32 a vytvořil na uvolněném místě novou čtvrtou partition (proběhlo OK, oba OS startují).
.
Následně jsem v pqmagic naformátoval čtvrtou partition na FAT32.
Startovací GRUB, ale ohlásil "xxx incorrect" (číslo si nepamatuji), a dál se nic nedělo.
Proto pqmagic-em jsem "nazpět" vymazal formátování FAT32 ve čtvrté partition a vše je vpořádku (GRUBem mohu startovat WinXP nebo SUSE).
.
Jak vyřešit problém s naformátováním FAT32 ve čtvrté partition (ta nadále existuje), aby se "nenaboural" start operačních systémů přes GRUB?
Díval jsem se do diskuse na:
http://www.abclinuxu.cz/faq/boot/jak-obnovit-grub
a ostatních diskusí, ale nějak jsem stále zmatený jak postupovat krok po kroku v mém případě.
Zkontrolujte ještě zápis /etc/fstab
, zda souhlasí aktuální stav s tímto konfigurákem.
Jj, stačí pro začátek skouknout /boot/grub/menu.lst
a výpis fdisk -l
. V obou případech se tam píše malé L.
Takže:
a) Naformátovat již existující partition přímu v SUSE (bez naformátované partition mi Linux SUSE jde stále bez problémů). Poraďte mi čím formátovat? Jde to z Yastu? - Díky
b) Upravit /etc/fstab - Jak zjistím případné nové přečíslování partition po naformátování? Mám použít fdisk -l ?
c) Zkontrolovat /boot/grub/menu.lst
Yast neznam, ale v Madriváckým gui formátování je. Sám používám
# mkfs mkfs mkfs.cramfs mkfs.ext3 mkfs.msdos mkfs.vfat mkfs.bfs mkfs.ext2 mkfs.minix mkfs.reiserfspodrobnější postup viz nápověda
Usage: mkfs.ext2 [-c|-t|-l filename] [-b block-size] [-f fragment-size] [-i bytes-per-inode] [-j] [-J journal-options] [-N number-of-inodes] [-m reserved-blocks-percentage] [-o creator-os] [-g blocks-per-group] [-L volume-label] [-M last-mounted-directory] [-O feature[,...]] [-r fs-revision] [-R options] [-qvSV] device [blocks-count]K tomu očíslování v
/etc/fstav
... pokud tu partišnu při bootu nepotřebujete, tak to tam můžete dopsat až potom?
Tiskni
Sdílej: