Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Na disku dva OS Windows-XP (FAT32) a Linux-SUSE
- na první partition disku je WinXP (FAT32)
- na druhé a třetí partition disku je Linux-SUSE Ext3 + Linux-swap
.
O startu systémů rozhoduje GRUB.
Chtěl jsem vytvořit pro WinXP samostatnou partition pro swapování asi 500 MB.
.
Pomocí pqmagic.exe od PowerQuest jsem zmenšil oblast FAT32 a vytvořil na uvolněném místě novou čtvrtou partition (proběhlo OK, oba OS startují).
.
Následně jsem v pqmagic naformátoval čtvrtou partition na FAT32.
Startovací GRUB, ale ohlásil "xxx incorrect" (číslo si nepamatuji), a dál se nic nedělo.
Proto pqmagic-em jsem "nazpět" vymazal formátování FAT32 ve čtvrté partition a vše je vpořádku (GRUBem mohu startovat WinXP nebo SUSE).
.
Jak vyřešit problém s naformátováním FAT32 ve čtvrté partition (ta nadále existuje), aby se "nenaboural" start operačních systémů přes GRUB?
Díval jsem se do diskuse na:
http://www.abclinuxu.cz/faq/boot/jak-obnovit-grub
a ostatních diskusí, ale nějak jsem stále zmatený jak postupovat krok po kroku v mém případě.
Zkontrolujte ještě zápis /etc/fstab
, zda souhlasí aktuální stav s tímto konfigurákem.
Jj, stačí pro začátek skouknout /boot/grub/menu.lst
a výpis fdisk -l
. V obou případech se tam píše malé L.
Takže:
a) Naformátovat již existující partition přímu v SUSE (bez naformátované partition mi Linux SUSE jde stále bez problémů). Poraďte mi čím formátovat? Jde to z Yastu? - Díky
b) Upravit /etc/fstab - Jak zjistím případné nové přečíslování partition po naformátování? Mám použít fdisk -l ?
c) Zkontrolovat /boot/grub/menu.lst
Yast neznam, ale v Madriváckým gui formátování je. Sám používám
# mkfs mkfs mkfs.cramfs mkfs.ext3 mkfs.msdos mkfs.vfat mkfs.bfs mkfs.ext2 mkfs.minix mkfs.reiserfspodrobnější postup viz nápověda
Usage: mkfs.ext2 [-c|-t|-l filename] [-b block-size] [-f fragment-size] [-i bytes-per-inode] [-j] [-J journal-options] [-N number-of-inodes] [-m reserved-blocks-percentage] [-o creator-os] [-g blocks-per-group] [-L volume-label] [-M last-mounted-directory] [-O feature[,...]] [-r fs-revision] [-R options] [-qvSV] device [blocks-count]K tomu očíslování v
/etc/fstav
... pokud tu partišnu při bootu nepotřebujete, tak to tam můžete dopsat až potom?
Tiskni Sdílej: