Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
USE="-gtk -gnome qt kde dvd alsa cdr"tak som do konzole napísal toto:
USE="-gnome gtk kde qt dvd alsa cdr"lebo gtk chcem pochopil som to tak že ked budem používať use a nedam tam gtk tak sa napr. grafická nadtavba konzolovej aplikácie napísaná pre gtk nenainstaluje dalej som použil príkazi pre aktivovanie nových nastavení podla manuálu - ta podrobnejsia casť o use potom dlho nieco robil a vipisal proste že setko prebehlo ok. tak som tapísal: emerge kde zacal ťahať a kompilovať. po hodine napísal že numám v USE zapnuté x v manuáli ale píšu že výsledné use je kombináciuo toho co je v /etc/make.conf a toho oreginálneho ktorí nemám nikdi editovať lebo sa sťahuje s každou aktualizáciou portage teda to nemá zmisel:
/etc/make.profile/make.defaults
ale tam je len toto: USE="cups gdbm gpm libg++ nptl nptlonly ppds udev unicode"dalej je tam priečinok desktop kde je tiež make.defaults kde je tot:
USE="alsa arts avi cairo cdr dbus dvd dvdr eds emboss encode esd fam firefox gif gnome gstreamer gtk gtk2 hal jpeg kde ldap mad mikmod mp3 mpeg ogg opengl oss pdflib png qt3 qt4 quicktime sdl spell truetype vorbis win32codecs X xml xv"
a tak teraz neviem či to X mam v tom use alebo nie v handbooku nepišu že ho mám pridať tak som myslel že tam je ked som dal aby my vypísal dostupné USE tak vypísal dlhší zoznam /neviem odkial to vzal? - v man pisu: Profil, kterým se Váš systém řídí, je určen symbolickým odkazem /etc/make.profile. Konečné nastavení je kombinací celého stromu profilů, z nichž hlavní se jmenuje base (/usr/portage/profiles/base)/ a mne sa to zdalo ok
čo všetko mám pridať do USE ked chcem mat multimediálni desktop s KDE?
Tiskni
Sdílej: