Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj... po dlouhé době se zas obracím na fórum s prosbou o pomoc. Vybírám si notebook do školy. Cenová hranice 22000. Záleží na dvou věcech. Na výdrži (kolem 4h by bylo fajn) a na podpoře linuxu. Vybírám mezi dvěma HP a případně by se dalo uvažovat o jednom Lenovu.
Kandidát 1.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=39331
Tenhle se mi zamlouvá nejvíc. Matnej display, 4h výdrž (co sem koukal na testy tak reálně 3.5h), dobře vybavenej, slušná cena. Nevýhodou je grafická karta od Ati. Od tý doby co Ati odstrčilo karty 9200 a níž se bojím že odsrtčí i tu co tam je.
Kandidát 2.
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=40237
Tenhle má pro změnu celeron, výdrž 3.5h (reálně nevim), intel grafiku (open ovladače). Nevýhodou je lesklej display. Nikdy jsem s nim nepracoval jen jsem na něj párkrát koukal tak nevím jestli se s tim dá pracovat v normální žářivkami osvětelné místnosti.
Kandidát 3.
http://www.alza.cz/lenovo-3000-c100-p-m-740-15-xga-512mb-80gb-5-4k-dvd-rw-dl-wifi-bt-bez-os-d62464.htm
Poslední je z dílny Lenovo. Četl jsem na něj všelijakou recenzi a docela mě od něj odradila. Ale má matnej display a vydrží 5h (reálně 4h) což by bylo moc super. Jen nevím jak to je s odolností, jestli přežije i časté otevírání displaye v řádu let. V diskusi pod tou recenzí (bylo to na živě) psali snad jen lidi co maj Thinkpady a jejich výroky tak mohou být neobjektviní. Procík má P-M což ho zvýhodňuje nad těmi HP.
Jsem dost nerozhodný a už musím tento týden některý z nich obejdnat :( Pokud vlastníte některý z těchto modelů tak bych byl rád, kdybyste mi napsali jak jste s ním spokojení. Když tak se nebráním i jiným modelům i značkám. Pomůžete mi se rozhodnout?
Tiskni
Sdílej: