Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
/usr/bin/mencoder tv:// -tv driver=v4l2:norm=PAL:device=/dev/video0:input=0:quality=0:width=640:height=480:channel=R11 -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=2000:vratetol=8000:aspect=1.35714 -oac mp3lame -lameopts abr:br=128:mode=0 -vf pp=fd,denoise3d=3:4:6 -ffourcc DIVX -endpos 00:01:00 -o "/home/marek/untitled/CT 2_`/bin/date +%a_%d.%b.%G_%H%M%S`.avi"
.
Nahraný obraz je perfektní, ale zvuk se pomalu zpožďuje - na začátku je to v pohodě, ale po tak 10 ti minutách je to totálně v háji.
Nevíte, kde hledat chybu?
#!/bin/bash # nahrava porad z radia # prvni parametr je stanice, druhy parametr je delka nahravani v minutach declare -i delka delka=60*$2 # jmeno vystupniho souboru obsahuje cas nahravani fname="$1"-`date +%y.%m.%d_%H.%M` mplayer -playlist $1 -dumpstream -dumpfile "$fname".dump >/dev/null 2>/dev/null & newpid=$! sleep $delka kill $newpidPrvní parametr je jméno souboru, kde mám internetovou adresu vysílání, takže ve Vašem případě tam asi bude něco jako tv:// (nevím jak se označují jednotlivé stanice). Při použití parametru -dumpstream nefunguje normální ukončování mplayeru, takže se musí zjistit PID a použít kill. Do dávky pak můžete zařadit použití mencoderu na výstupní soubor a případné smazání uloženého streamu po úspěšném zpracování. Jirka
marek@marek:~$ mplayer tv:// -tv
driver=v4l2:width=640:height=480:outfmt=i420 -vc rawi420 -vo xv
-dumpstream -dumpfile /home/marek/test.dump
MPlayer 1.0pre8-3.3.5 (C) 2000-2006 MPlayer Team
CPU: Intel Celeron 2/Pentium III Coppermine,Geyserville (Family: 6, Model: 8, Stepping: 3)
CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 0
Přeloženo pro CPU x86 s rozšířeními: MMX MMX2 SSE
/usr/share/fonts/truetype/ttf-bitstream-vera/VeraMoBd.ttf doesn't look like a font description, ignoring.
Nemohu načíst font:
/usr/share/fonts/truetype/ttf-bitstream-vera/VeraMoBd.ttf
Chyba inicializace Linuxových RTC v ioctl (rtc_irqp_set 1024):
Permission denied
Zkuste přidat "echo 1024 > /proc/sys/dev/rtc/max-user-freq" do startovacích skriptů vašeho systému.
Přehrávám tv://
Jádro odhozeno ;)
Končím... (Konec souboru)
marek@marek:~$nevíte kde by mohla být chyba? Stane se to jen když zadám
-dumpstream
, jinak TV začne přehrávat v pohodě, nepomůže ani spuštění pod rootem, ani doplnění toho co píše.
Taky je jedno kam ten -dumpstream
zadám, výsledek je vždycky stejný.
Nejvíc mě štve ten smajlík za: jádro odhozeno :(
-dumpstrem
při čemkoli jiném (stažení dvd) je to v pohodě, při použití pro stažení TV se mi podaří maximálně vytvořit prázdný soubor něco.dump, ale to je všechno - jinak viz hláška výše.
Zkusil jsem asi tři verze Xdtv
- super program který umí všechno co potřebuju, ale bohužel se společne s distribučním zappingem
řadí mezi jediné dva programy, kterým se 100% podaří způsobit po cca 10-30 vteřinách totální zatuhnutí systému - pomůže až restart na bedně :(
#!/bin/bash # nahrava porad z digit. TV # prvni parametr je stanice, druhy parametr je delka nahravani v minutach declare -i delka delka=60*$2 # jmeno vystupniho souboru obsahuje cas nahravani fname="$1"-`date +%y.%m.%d_%H.%M` mencoder dvb://$1 -oac copy -ovc copy -o "$fname".mpeg -endpos $delka >/dev/null 2>/dev/nullŘešení je jednodušší než pro výše uvedené nahrávání z rádia, kde není možné použít mencoder, protože ten vyžaduje video složku. Jirka
Tiskni
Sdílej: