Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dobry den,
Mam systemove uzivatele pres PAM nastavenou autorizaci na LDAPu a vše chodi OK, jak linuxovi klienti s NFS tak Win domena (PDC) pres sambu. Postfix postu dorucuje, odzkousel jsem pres webmina. Ale neumim rozchodid POP3 popř. IMAP službu. Stačí mi POP3 ktery overi systemove uzivatele tak jako jine sluzby a vybere jim postu z /var/spool/mail. Nic komplikovaneho to nejjednodussi reseni. Posta se vybira jen na lokalni siti, hesla staci posilat jako Plain text bez sifrovani.
Na starem serveru pod Mandrakem jsem jen nainstaloval balik Imapd a o nic dalsiho se nestaral, POP3 chodilo. Ted to delam na UBUNTU takovy balik tam neni. Zkousel jsem CYRUS, ale pripada mi tomoc slozite(vytvareni uctu, dalsich schranek atd..) proc kdyz ucty jsou systemove a na POP3 staci schranky v /var/spool/mail.
Budu vdecny za radu jaky demon pro co nejjednodusi rozchozeni POP3 pouzit, popr. Jak nakonfigurovat POP3 a POSTFIX
Dekuji moc uz jsem nad tim stravil tři dny
Courier mam ve zdrojich a trochu jsem zkousel, taky mi nechodil, ale nehral jsem si z konfiguraci. Nemate nekdo konfiguraky na ukazku popr. strucny manual?
S tim LDAPEM vam mohu poradit ale nevim co presne, je toho dost a hlavne kazde distro je trochu jine, ja to mam na UBUNTU. Debian to ma co vim stejne. Kdysi mne to ucili na SUSE zaklad je stejny ale vychytat nektere rozdily mi trvalo pekne dlouho. Rozhodne nelze zkopisrovat jen konfiguraky. Casto jsou jinde, jmenuji se jinak.... Napriklad PAM moduly mneli nekolik radku proti SUSE uplne jinak a ukladaji se do jinych konfiguraku apod.. Doporucuji balik smbldaptools pokud chcete vytvaret uzivatele i pro sambu.
Pro UBUNTU to mam pomerne slusne zdokumentovane, radeji jsem si psal uspene kroky abych to byl schopen zopakovat, mohl bych to popripade hodit na Wikipedii
Tiskni
Sdílej: