Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Rad bych se zeptal, jestli VNC je hrozne tim, ze ho neumim nastavit, nebo jestli je to normal, a jestli je to jedina moznost na linuxech. S RDP u Woken se to neda porovnat a schanim neco podobneho. Aby to melo dobrou odezvu a aby to spolehlive fungovalo, a melo to klienta pro jak pro linux, tak i pro wokna.
A jak mi zobrazis s ssh Xkovou sesion? Vzdalena sprava neznamena jen sprava serveru. Proto ma otazka zni jasne.
Sprava je samozrejme jakkakoliv sprava i treba uzivatelskeho desktopu. Napriklad pomoc uzivateli s nastavenim ci prenastavenim mailoveho klienta.
screen
pre X nepoznám.
Mam spatnou odezvu a v Mozille mi to pise pismena nekolikrat atd.
Kdyz pouzivam RDP na woknech, tak je to rychli a bezproblemovy.
Samozrejme vim ze ssh existuje. Ale ma otazka znela jinak.
A snad ssh podporuje grafiku? Nebo snad otazka nemluvi o necem jako RDP. VNC je samozrejme primarne urcen take pro graficke prostredi.
Jit pres VNC na shell by me ani nenapadlo. Na to je SSH
Samozrejme se nechci hadat . Nemyslel jsem to spatne. Vyzkousim teda ssh na graficky vzdaleny pristup, i kdyz si nemyslim, ze ssh je spravna volba.
Pokud vím, tak o takových věcech, jako port tuneling (forwarding) se rdp může jenom zdát.
A propos, proč nemůžu přes ms "vzdálenou správu" (rdp) udělat konekt na 127.0.0.1 ? (uživatelé ssh jistě pochopí, proč to potřebuji
A pokud jde o grafiku, tak X-ka jsou síťová "samo sebou". A jak tu bylo už několikrát řečeno, ssh X protuneluje i ze sítě do sítě ...
Tiskni
Sdílej: