Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Rad bych se zeptal, jestli VNC je hrozne tim, ze ho neumim nastavit, nebo jestli je to normal, a jestli je to jedina moznost na linuxech. S RDP u Woken se to neda porovnat a schanim neco podobneho. Aby to melo dobrou odezvu a aby to spolehlive fungovalo, a melo to klienta pro jak pro linux, tak i pro wokna.
A jak mi zobrazis s ssh Xkovou sesion? Vzdalena sprava neznamena jen sprava serveru. Proto ma otazka zni jasne.
Sprava je samozrejme jakkakoliv sprava i treba uzivatelskeho desktopu. Napriklad pomoc uzivateli s nastavenim ci prenastavenim mailoveho klienta.
screen
pre X nepoznám.
Mam spatnou odezvu a v Mozille mi to pise pismena nekolikrat atd.
Kdyz pouzivam RDP na woknech, tak je to rychli a bezproblemovy.
Samozrejme vim ze ssh existuje. Ale ma otazka znela jinak.
A snad ssh podporuje grafiku? Nebo snad otazka nemluvi o necem jako RDP. VNC je samozrejme primarne urcen take pro graficke prostredi.
Jit pres VNC na shell by me ani nenapadlo. Na to je SSH
Samozrejme se nechci hadat . Nemyslel jsem to spatne. Vyzkousim teda ssh na graficky vzdaleny pristup, i kdyz si nemyslim, ze ssh je spravna volba.
Pokud vím, tak o takových věcech, jako port tuneling (forwarding) se rdp může jenom zdát.
A propos, proč nemůžu přes ms "vzdálenou správu" (rdp) udělat konekt na 127.0.0.1 ? (uživatelé ssh jistě pochopí, proč to potřebuji
A pokud jde o grafiku, tak X-ka jsou síťová "samo sebou". A jak tu bylo už několikrát řečeno, ssh X protuneluje i ze sítě do sítě ...
Tiskni Sdílej: