Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
diamond ~ # /etc/init.d/net.lo restart * Starting lo * Bringing up lo * 127.0.0.1/8 * network interface lo does not exist * Please verify hardware or kernel module (driver)Jaký modul jádra mám zkontrolovat? V konfiguraci jsem nenašel nic, co by se tvářilo jako modul pro rozhraní lo... Nebo může být chyba někde jinde? Předem díky za jakékoli nakopnutí!
ifconfig lo
, pokud ho nenajde, vytvoř ho ifconfig lo 127.0.0.1
a přidej route add loopback
diamond ~ # ifconfig lo lo: error fetching interface information: Device not found diamond ~ # ifconfig lo 127.0.0.1 SIOCSIFADDR: No such device lo: unknown interface: No such device
grep CONFIG_NET= /usr/src/linux/.config
CONFIG_NET=ySíť normálně funguje, ani bych si toho nevšiml, kdybych nepotřeboval přistupovat na VNC server lokálně...
To už radši ip addr
.
?_ Link encap:Local Loopback LOOPBACK MTU:16436 Metric:1 RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 txqueuelen:0 RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:0 (0.0 b)
ip link set lo up ip addr add 127.0.0.1/8 dev lo ip route add 127.0.0.0/8 dev lo
diamond ~ # ip link set lo up SIOCGIFFLAGS: No such device diamond ~ # ip addr add 127.0.0.1/8 dev lo Cannot find device "lo" diamond ~ # ip route add 127.0.0.0/8 dev lo Cannot find device "lo"
udev
. Neco jako tohle.
> CONFIG_NET=y
Podľa mňa treba pozerať CONFIG_INET:
TCP/IP networking (INET) These are the protocols used on the Internet and on most local Ethernets. It is highly recommended to say Y here (this will enlarge your kernel by about 144 KB), since some programs (e.g. the X window system) use TCP/IP even if your machine is not connected to any other computer. You will get the so-called loopback device which allows you to ping yourself (great fun, that!).Ale podľa zmršeného mena by som to tiež skôr tipoval na udev. Môžeš skúsiť do boot skriptov vložiť
/sbin/ip addr
ešte pred to miesto, kde sa udev naštartuje? Alebo vypnúť udev?
P.S. to se stalo skutečně "samo od sebe"? Neinstaloval, kompiloval etc. jste nové jádro? Máte v paměti uloženo /proc/config.gz? Můžete ho porovnat s tím uloženým v /usr/src/linux
?
Mam matnej pocit, že lo souvisí s modulem pro síťovku, stejně jako v Madwifi souvisí ath0 a wifi0.
Ještě jeden tip na ověření stavu:
$ cat /etc/sysconfig/networking/ifcfg-lo DEVICE=lo IPADDR=127.0.0.1 NETMASK=255.0.0.0 NETWORK=127.0.0.0 # If you're having problems with gated making 127.0.0.0/8 a martian, # you can change this to something else (255.255.255.255, for example) BROADCAST=127.255.255.255 ONBOOT=yes NAME=loopback(co tam máte vy?)
Tiskni
Sdílej: