Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
sudo -i
.
Root pod X ma co delat, neplet si to se spoustenim X s pravy roota.Spíše jste mě špatně pochopil samozřejmě že něco jako root potřebuji pod X spustit (abych něco nastavil atd....) ale abych spouštěl vše pod rootem je nesmysl a je správně že mu to nepovolí. A zaručeně jako root nemusí prohlížet stránky na internetu
… neumim takze se neboj ze neco vyveduNo právě… Pod
root
em člověk nedělá ne proto, aby něco nepokazil záměrně, ale aby něco nepokazil omylem. Třeba že si "omylem" spustí nějaký děravý program…
Zadny - bezpecnostni ohrozeni (sudo se ridi nastavenim v /etc/sudoers). Ucelem je nespoustet potencialne nebezpecne aplikace.
Dnes velice prselo. Vzpomenul jsem si, ze mam zapnutou cisticku vody pres prodluzovacku, na kterou prsi. Nemusel jsem vypinat pojistky, nemusel jsem si ani brat gumove rukavice a gumaky. Voda se ke kontaktum nedostala. Ale presto jsem to udelal.
sudo
, ale jako běžný uživatel. V tom je ten rozdíl.
sudo passwd
/etc/ini.d/xdm stop startx
A jini lide zase nechteji sirit tento zpusob reseni problemu, protoze takto se to nedela.
sice mi linux znicil hodne veciJestli to s tím zvykem pracovat pořád pod rootem nebude souviset. On to totiž nejspíš nezničil "Linux" sám od sebe, ale nějaký uživatel v něm, nejspíš root…
To co chceš je totiž skoro tak nerozumné jako nahradit 2 spouštěcí tlačítka u sekačky plechu šlapkou.
Pokud si tak pohodlný nastav si aliasy v bashi. Já mám např.
alias ns="su -c '/bin/netstat -natuepc'"
alias tm="tail -n 80 -f /var/log/messages"
Když si nastavíš sudo můžeš poušít třeba.
alias rootmc="sudo mc"
alias modemup="sudo /cesta/ke/scriptu/k/nahozeni/modemu"
Vsak on te nekdo svrhne a ty prestanes byt panem sveho pocitace...
rm -rf /
Bude sranda umount -l /
taky zajímavá věc muzu dat / jako pristupne vsem ale az se mi nekdo do pocitace naboura jsem jaksi nekdeNo jasně. A jak se vám tam někdo nabourá? Často přes chybu v běžící aplikaci. Pokud bude mít ta aplikace práva uživatele, nezmůže skoro nic. Pokud bude mít práva roota (a to ve vašem případě bude každá, protože je jinak nespouštíte), může si dělat co chce. Nehledě k tomu že i blbý překlep ve skriptu může nadělat v systému paseku. Ale jak jsem říkal, váš boj... Uvědomte si akorát že vašemu systému odebíráte jednu z největších bezpečnostních výhod které má před Windows.
Tiskni
Sdílej: