V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
Byla vydána nová verze 5.2.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
XLibre Xserver je fork X.Org Serveru. Enrico Weigelt včera oznámil vydání verze 25.0 se slovy "tento fork je nezbytným, protože je výslovným přáním většiny současné skupiny X.Org (IBM / Red Hat) opustit projekt, nechat ho navždy shnít a blokovat jakékoli podstatné příspěvky, natož nové funkce".
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Experti na kybernetickou bezpečnost potvrdili (en) největší dosud zaznamenaný únik dat. Hackeři při něm odkryli skoro 16 miliard přihlašovacích údajů z celého světa včetně účtů společností Google, Apple, Facebook, dalších sociálních sítí nebo některých serverů státní správy.
sudo -i
.
Root pod X ma co delat, neplet si to se spoustenim X s pravy roota.Spíše jste mě špatně pochopil samozřejmě že něco jako root potřebuji pod X spustit (abych něco nastavil atd....) ale abych spouštěl vše pod rootem je nesmysl a je správně že mu to nepovolí. A zaručeně jako root nemusí prohlížet stránky na internetu
… neumim takze se neboj ze neco vyveduNo právě… Pod
root
em člověk nedělá ne proto, aby něco nepokazil záměrně, ale aby něco nepokazil omylem. Třeba že si "omylem" spustí nějaký děravý program…
Zadny - bezpecnostni ohrozeni (sudo se ridi nastavenim v /etc/sudoers). Ucelem je nespoustet potencialne nebezpecne aplikace.
Dnes velice prselo. Vzpomenul jsem si, ze mam zapnutou cisticku vody pres prodluzovacku, na kterou prsi. Nemusel jsem vypinat pojistky, nemusel jsem si ani brat gumove rukavice a gumaky. Voda se ke kontaktum nedostala. Ale presto jsem to udelal.
sudo
, ale jako běžný uživatel. V tom je ten rozdíl.
sudo passwd
/etc/ini.d/xdm stop startx
A jini lide zase nechteji sirit tento zpusob reseni problemu, protoze takto se to nedela.
sice mi linux znicil hodne veciJestli to s tím zvykem pracovat pořád pod rootem nebude souviset. On to totiž nejspíš nezničil "Linux" sám od sebe, ale nějaký uživatel v něm, nejspíš root…
To co chceš je totiž skoro tak nerozumné jako nahradit 2 spouštěcí tlačítka u sekačky plechu šlapkou.
Pokud si tak pohodlný nastav si aliasy v bashi. Já mám např.
alias ns="su -c '/bin/netstat -natuepc'"
alias tm="tail -n 80 -f /var/log/messages"
Když si nastavíš sudo můžeš poušít třeba.
alias rootmc="sudo mc"
alias modemup="sudo /cesta/ke/scriptu/k/nahozeni/modemu"
Vsak on te nekdo svrhne a ty prestanes byt panem sveho pocitace...
rm -rf /
Bude sranda umount -l /
taky zajímavá věc muzu dat / jako pristupne vsem ale az se mi nekdo do pocitace naboura jsem jaksi nekdeNo jasně. A jak se vám tam někdo nabourá? Často přes chybu v běžící aplikaci. Pokud bude mít ta aplikace práva uživatele, nezmůže skoro nic. Pokud bude mít práva roota (a to ve vašem případě bude každá, protože je jinak nespouštíte), může si dělat co chce. Nehledě k tomu že i blbý překlep ve skriptu může nadělat v systému paseku. Ale jak jsem říkal, váš boj... Uvědomte si akorát že vašemu systému odebíráte jednu z největších bezpečnostních výhod které má před Windows.
Tiskni
Sdílej: