Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
sudo -i
.
Root pod X ma co delat, neplet si to se spoustenim X s pravy roota.Spíše jste mě špatně pochopil samozřejmě že něco jako root potřebuji pod X spustit (abych něco nastavil atd....) ale abych spouštěl vše pod rootem je nesmysl a je správně že mu to nepovolí. A zaručeně jako root nemusí prohlížet stránky na internetu
… neumim takze se neboj ze neco vyveduNo právě… Pod
root
em člověk nedělá ne proto, aby něco nepokazil záměrně, ale aby něco nepokazil omylem. Třeba že si "omylem" spustí nějaký děravý program…
Zadny - bezpecnostni ohrozeni (sudo se ridi nastavenim v /etc/sudoers). Ucelem je nespoustet potencialne nebezpecne aplikace.
Dnes velice prselo. Vzpomenul jsem si, ze mam zapnutou cisticku vody pres prodluzovacku, na kterou prsi. Nemusel jsem vypinat pojistky, nemusel jsem si ani brat gumove rukavice a gumaky. Voda se ke kontaktum nedostala. Ale presto jsem to udelal.
sudo
, ale jako běžný uživatel. V tom je ten rozdíl.
sudo passwd
/etc/ini.d/xdm stop startx
A jini lide zase nechteji sirit tento zpusob reseni problemu, protoze takto se to nedela.
sice mi linux znicil hodne veciJestli to s tím zvykem pracovat pořád pod rootem nebude souviset. On to totiž nejspíš nezničil "Linux" sám od sebe, ale nějaký uživatel v něm, nejspíš root…
To co chceš je totiž skoro tak nerozumné jako nahradit 2 spouštěcí tlačítka u sekačky plechu šlapkou.
Pokud si tak pohodlný nastav si aliasy v bashi. Já mám např.
alias ns="su -c '/bin/netstat -natuepc'"
alias tm="tail -n 80 -f /var/log/messages"
Když si nastavíš sudo můžeš poušít třeba.
alias rootmc="sudo mc"
alias modemup="sudo /cesta/ke/scriptu/k/nahozeni/modemu"
Vsak on te nekdo svrhne a ty prestanes byt panem sveho pocitace...
rm -rf /
Bude sranda umount -l /
taky zajímavá věc muzu dat / jako pristupne vsem ale az se mi nekdo do pocitace naboura jsem jaksi nekdeNo jasně. A jak se vám tam někdo nabourá? Často přes chybu v běžící aplikaci. Pokud bude mít ta aplikace práva uživatele, nezmůže skoro nic. Pokud bude mít práva roota (a to ve vašem případě bude každá, protože je jinak nespouštíte), může si dělat co chce. Nehledě k tomu že i blbý překlep ve skriptu může nadělat v systému paseku. Ale jak jsem říkal, váš boj... Uvědomte si akorát že vašemu systému odebíráte jednu z největších bezpečnostních výhod které má před Windows.
Tiskni
Sdílej: