Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
sudo -i
.
Root pod X ma co delat, neplet si to se spoustenim X s pravy roota.Spíše jste mě špatně pochopil samozřejmě že něco jako root potřebuji pod X spustit (abych něco nastavil atd....) ale abych spouštěl vše pod rootem je nesmysl a je správně že mu to nepovolí. A zaručeně jako root nemusí prohlížet stránky na internetu
… neumim takze se neboj ze neco vyveduNo právě… Pod
root
em člověk nedělá ne proto, aby něco nepokazil záměrně, ale aby něco nepokazil omylem. Třeba že si "omylem" spustí nějaký děravý program…
Zadny - bezpecnostni ohrozeni (sudo se ridi nastavenim v /etc/sudoers). Ucelem je nespoustet potencialne nebezpecne aplikace.
Dnes velice prselo. Vzpomenul jsem si, ze mam zapnutou cisticku vody pres prodluzovacku, na kterou prsi. Nemusel jsem vypinat pojistky, nemusel jsem si ani brat gumove rukavice a gumaky. Voda se ke kontaktum nedostala. Ale presto jsem to udelal.
sudo
, ale jako běžný uživatel. V tom je ten rozdíl.
sudo passwd
/etc/ini.d/xdm stop startx
A jini lide zase nechteji sirit tento zpusob reseni problemu, protoze takto se to nedela.
sice mi linux znicil hodne veciJestli to s tím zvykem pracovat pořád pod rootem nebude souviset. On to totiž nejspíš nezničil "Linux" sám od sebe, ale nějaký uživatel v něm, nejspíš root…
To co chceš je totiž skoro tak nerozumné jako nahradit 2 spouštěcí tlačítka u sekačky plechu šlapkou.
Pokud si tak pohodlný nastav si aliasy v bashi. Já mám např.
alias ns="su -c '/bin/netstat -natuepc'"
alias tm="tail -n 80 -f /var/log/messages"
Když si nastavíš sudo můžeš poušít třeba.
alias rootmc="sudo mc"
alias modemup="sudo /cesta/ke/scriptu/k/nahozeni/modemu"
Vsak on te nekdo svrhne a ty prestanes byt panem sveho pocitace...
rm -rf /
Bude sranda umount -l /
taky zajímavá věc muzu dat / jako pristupne vsem ale az se mi nekdo do pocitace naboura jsem jaksi nekdeNo jasně. A jak se vám tam někdo nabourá? Často přes chybu v běžící aplikaci. Pokud bude mít ta aplikace práva uživatele, nezmůže skoro nic. Pokud bude mít práva roota (a to ve vašem případě bude každá, protože je jinak nespouštíte), může si dělat co chce. Nehledě k tomu že i blbý překlep ve skriptu může nadělat v systému paseku. Ale jak jsem říkal, váš boj... Uvědomte si akorát že vašemu systému odebíráte jednu z největších bezpečnostních výhod které má před Windows.
Tiskni
Sdílej: