Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Bohuzel nekolikalete zavislosti na Windows se nejde jen tak ze dne na den vzdatA jak pekne ;)
je potom mozne aby napr. bez pusteneho vmware byl vykon obou jader vyuzit pro Kubuntu, po zapnuti vmware serveru byl vykon jednoho jadra pouzity na beh systemu a vykon druheho jadra na beh wmware serveru s win xp?Bohuzel, o tom, ktere jadro bude na co pouzite, nerozhodujete Vy, ale jadro linuxu. To se snazi vyvazit zatez tak, aby jedno jadro nebylo zatizene naplno a druhe treba vubec. Samozrejme kdyz pustite treba kompilaci, bude tato velmi pravdepodobne bezet na jednom jadre a na druhem pobezi zbytek Vasi cinnosti (usetri se tak cas potrebny na prepinani kontextu na jednom jadre). Z toho se da teoreticky vyvodit, ze vmware by Vam na jednom jadre jit mohl, ale pokud prijde nejaky jiny proces s velkou spotrebou CPU (treba prave ta kompilace), tak bude vmware sdilet sve jadro se zbytkem systemu. Doufam, ze jsem to vysvetlil srozumitelne a nezamotal jsem se do toho. Kompilace s podporou pro vice jader je samozrejmosti, myslim, ze novejsi distra uz to budou vsechny mit (u Kubuntu to bude nejspis chtit daily release, mozna by to mohl zvladnout i Edgy Eft). A pokud ne, tak vanilla kernel a kompilace vlastniho jadra. Jinak nejake tipy na Core 2 Duo a Kubuntu najdete na mem blogu.
Tiskni
Sdílej: