Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
"interni kodovani: set encoding=utf-8 "kodovani terminalu (vystupni): set termencoding=utf-8 "externi kodovani (vstup/vystup) souboru: set fileencodings=latin2,utf-8lze ulozit v ~/.vimrc kodovani souboru je fileencoding, 'odhaduje' se dle seznamu v fileencodings, aktualni hodnoty lze zobrazit/nastavit pomoci :set encoding lze take urcit pomoci ++enc=encname pro zapisu/nacteni: :e! bleble.txt ++enc=latin2
set fileencodings=iso-8859-2
file system->Native language support->(UTF8) Default NLS option + NLS UTF8
do ~/.bashrc a ~/.bash_profile jsem pridal:export LC_ALL=cs_CZ.utf8
export LANG=cs
no a konecne jak rikal honza vyse, do ~/.vimrc nasledujici set encoding=utf8
set termencoding=utf8
set fileencoding=latin2,utf8
(nejdrive jsem spustil vim a prikazem :mkvirc
jsem si vytvoril defaultni ~/.vimrc)
A vse jiz funguje jak ma. Jeste dodam, ze jako terminal pouzivam uxterm.
Tiskni Sdílej: