Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Mám malinko paranoidní dotaz
Kvůli provozu DC++, řekněme na portu 12345, mám tento port v iptables otevřený. Asi takto:
iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp --dport 12345 -j ACCEPT iptables -A INPUT -i eth0 -p udp --dport 12345 -j ACCEPT
Jedná se o koncový, desktopový, počítač. Nevím, jak moc jsem paranoidní, když to vidím jako otevřené dveře do systému. Dá se to vyřešit nějak jinak? (jedno řešení znám - zakázat ). Také se mi na tom nelíbí, že tento port je vlastně otevřen nonstop pro kohokoliv. Dá se to vyřešit jako stavový filtr? Případně alespoň tak, aby byl otevřen pouze tehdy, když DC++ používám?
#!/bin/bash
iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp --dport 12345 -j ACCEPT
iptables -A INPUT -i eth0 -p udp --dport 12345 -j ACCEPT
/usr/bin/dc++ # nebo jak se zpousti DC++
iptables -D INPUT -i eth0 -p tcp --dport 12345 -j ACCEPT
iptables -D INPUT -i eth0 -p udp --dport 12345 -j ACCEPT
Díky za psychologickou podporu
Ještě před pár lety jsem v klidu surfoval po internetu z Windows bez antiviru, bez firewallu, a byl jsem v pohodě. K ochraně před různou havětí stačilo jen nebýt pitomec, který odkliká a otevře vše, co na něj kde vyskočí. Ale od té doby, co na člověka neútočí lidé a není každá infiltrace chybou uživatele, ale po síti běhají robotci, kteří hledají díry v systémech, už to tak veselé není. (Zažil jsem to, že když jsem kolegovi před časem instaloval Windows a připojil jsem se k netu kvůli stažení Avastu, měl tam červa dřív, než se Avast dostahoval). V GNU/Linuxu nemám strach, že by mi někdo zdevastoval a zneužil systém, ale určitě by mi nebylo příjemné, kdyby si nějaký zvědavec stáhnul můj domovský adresář.
iptables -L FATAL: Module ip_tables not found. iptables v1.3.6: can't initialize iptables table `filter': iptables who? (do you need to insmod?) Perhaps iptables or your kernel needs to be upgraded.Takže i toto bych nějak rád dal dohromady ...
Listen 127.0.0.1:80
lpr
, X server a některé hry, takto je lze snadno znepřistupnit.
Tiskni
Sdílej: