HollowByte je zranitelnost typu Denial of Service (DoS) v kryptografické knihovně OpenSSL. Útočník může odesíláním škodlivého payloadu o velikosti pouhých 11 bajtů zaplnit paměť serveru. OpenSSL před ověřením dat vyhradí nepřiměřený blok paměti (až 131 KB). Server pak čeká na data, která nepřišla. Zranitelnost je opravena ve verzích OpenSSL 4.0.1, 3.6.3, 3.5.7, 3.4.6 a 3.0.21.
Ve španělské A Coruñě probíhá GUADEC 2026, tj. letošní konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí GNOME. Videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Společnost Collabora ve spolupráci s Valve vyvíjí Holo Core, tj. port Arch Linuxu pro ARM64 procesory (AArch64), který bude pohánět VR headset Steam Frame. Pro testování Arch Linuxu pro AArch64 jsou k dispozici binární balíčky, zdrojové kódy i kontejner pro Docker nebo Podman.
Mikroprocesor Zilog Z80 byl oficiálně uveden na trh před 50 lety, tj. v červenci 1976. Výroba mikroprocesoru skončila v roce 2024.
Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.
pico-usb-wifi je open source firmware pro Raspberry Pi Pico W, který jej promění v USB Wi-Fi adaptér. Po připojení k počítači se objeví jako zařízení USB CDC-NCM.
Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom včera informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.
… více »Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)
Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
00:1f.6 Modem: Intel Corporation 82801CA/CAM AC'97 Modem Controller (rev 02)Funguje jednak se SmartLink ovladaci, nebo s ALSA ovladaci (module
snd-intel8x0m). Pouzivam ovladace z ALSA, pro pouziti je potreba spoustet daemona slmodemd, ktery vytvori zarizeni /dev/pts/N a link na toto zarizeni /dev/ttySL0. Ja bych ale chtel, aby se jeste vytvoril link /dev/modem at uz na tento link, nebo na puvodni /dev/pts/N. V archu je po nainstalovani slmodem-utils (ktery obsahuje prave slmodemd) k dispozici pravidlo ktere rika
ACTION=="add", DRIVERS=="slusb", SYMLINK+="modem", RUN+="/lib/udev/load-modules.sh ppp-generic"ale to se pouziva pro ovladace SmartLinku. Chtel jsem to prepsat na pouziti s ovladaci ALSA, tzn. prepsal jsem to na
ACTION=="add", DRIVERS=="snd_intel8x0m", SYMLINK+="modem", RUN+="/lib/udev/load-modules.sh ppp-generic"ale nepomohlo to. Jaderny modul je primo zakompilovany do jadra. Nevi nekdo co s tim? Diky
Kconfig:
To compile this driver as a module, choose M here: the module will be called snd-intel8x0m.
Ale pokud jsou zakompilovany primo do jadra, pomlcka se meni na podtrzitko (alespon to jsem vycetl a funguje to pri prirazovani poradi zvukovek pri bootu, obe jsou primo zakompilovany). To ze to chce modul je mozne, ale nejradsi bych, kdyby to tak byt nemuselo :)udevinfo:
looking at device '/devices/pci0000:00/0000:00:1f.6/1-1:Si3036,8':
KERNEL=="1-1:Si3036,8"
SUBSYSTEM=="ac97"
DRIVER==""
looking at parent device '/devices/pci0000:00/0000:00:1f.6':
KERNELS=="0000:00:1f.6"
SUBSYSTEMS=="pci"
DRIVERS=="Intel ICH Modem"
ATTRS{broken_parity_status}=="0"
ATTRS{enable}=="1"
ATTRS{modalias}=="pci:v00008086d00002486sv0000134Dsd00004C21bc07sc03i00"
ATTRS{local_cpus}=="1"
ATTRS{irq}=="5"
ATTRS{class}=="0x070300"
ATTRS{subsystem_device}=="0x4c21"
ATTRS{subsystem_vendor}=="0x134d"
ATTRS{device}=="0x2486"
ATTRS{vendor}=="0x8086"
looking at parent device '/devices/pci0000:00':
KERNELS=="pci0000:00"
SUBSYSTEMS==""
DRIVERS==""
/dev a ten ovladaci soft slmodemd vytvari zaznam v pseudo fs /dev/pts...
Tiskni
Sdílej: