abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:11 | Komunita

    Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Během akce Arduino Days 2026 byl publikován Arduino Open Source Report 2025 (pdf) a oznámeno 7 nových produktů kompatibilních s deskou UNO Q (Arduino USB-C Power Supply, USB-C Cable, USB-C Hub, UNO Media Carrier, UNO Breakout Carrier, Bug Hopper, Modulino LED Matrix).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | IT novinky

    Google v pátek spustil v Česku Vyhledávání Live. Tato novinka umožňuje lidem vést plynulou konverzaci s vyhledávačem v češtině. A to prostřednictvím hlasu, nebo prostřednictvím toho, na co ukážou svým fotoaparátem či kamerou v mobilu. Rozšíření této multimodální funkce je možné díky nasazení Gemini 3.1 Flash Live, nového hlasového a audio modelu, který je od základu vícejazyčný, takže umožňuje lidem po celém světě mluvit na vyhledávač přirozeně a v jazyce, který je jim nejbližší.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Jsongrep je open-source nástroj, který efektivně prohledává JSON dokumenty (editovat je neumí). Kompiluje regulérní jazyk dotazu do podoby deterministického konečného automatu (DFA), díky čemuž prochází strom JSON dokumentu pouze jednou a je v tom tedy rychlejší než jiné nástroje jako jsou například jq, JMESPath nebo jql. Jsongrep je napsaný v programovacím jazyce Rust, zdrojový kód je dostupný na GitHubu.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 3
    28.3. 05:55 | Komunita

    O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    28.3. 05:22 | Komunita

    Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    28.3. 04:00 | Humor

    Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 7
    27.3. 13:00 | Komunita

    Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    27.3. 12:11 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    27.3. 02:22 | Komunita Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (14%)
     (24%)
    Celkem 1183 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Dotaz: vzdalene pousteni graf programu - xorg

    28.11.2006 12:18 Vojta
    vzdalene pousteni graf programu - xorg
    Přečteno: 149×
    Mam nainstalovano Mandrake 2007 s xorg.

    Firewall (shorewall) mam vypnuty a presto mi nelze pustit programy ze vzdaleneho servru. Mam zapnuty xhost +.
    Pise to toto:
    vojta@server:~$ xterm -display mujcomp.cvut.cz:0.0
    xterm Xt error: Can't open display: mujcomp.cvut.cz:0.0

    Chybobou hlasku vypise po vice jak dvou minutach.
    Predpokladam, ze X-ka neposlouhaji ze site -- kde se to necha nastavit? Xorg se mi spousti automaticky pri nabihani PC.

    Odpovědi

    28.11.2006 12:55 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vzdalene pousteni graf programu - xorg
    -nolisten tcp a pak samozřejmě příslušná autentizace na X server (xauth, -auth v Xserver a Xsecurity). man X a sekce SEE ALSO
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    28.11.2006 14:33 Vojta
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vzdalene pousteni graf programu - xorg
    -nolisten tcp? Nemelo by tam naopak byt -listen tcp kdyz chci aby na siti poslouchal? Kam to mam zkusit napsat? Vim, stupidni otazky, ale mam docela naspech.
    28.11.2006 14:50 Hynek (Pichi) Vychodil | skóre: 43 | blog: Pichi | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vzdalene pousteni graf programu - xorg
    Víte, to je moc těžké vám radit, když máte docela naspech. Jednak nemám Mandrake 2007 s xorg. Druhak nevím jaký používáte X display manager. Třeťak nevím co máte napsané v konfiguráku toho X display manageru, od toho se zpravidla odvíjí s jakými parametry se vám spustí X server a tedy jestli bude na příkazové řádce mít napsáno to -nolisten tcp a nebo ne. Čtvrťak netuším proč vám nefunguje normální ssh -X, ale nejspíš to bude tím, že jste se od toho stroje odpojil a po novém připojení by jste musel nejspíš nastavit v té příslušné screen session proměnnou DISPLAY na novou hodnotu z tohoto nového připojení, pokud to ten screen neumí zajistit sám po zadání nějakého přepínače, ale to dost pochybuju. To by znamenalo měnit environment už běžícímu child procesu a to dost dobře netuším jestli to vůbec jde. Krom toho screen nepoužívám, tak nevím. A v neposlední řadě mít naspěch a nepřečíst si manuál je dost průser. Já vím, že na začátku to bolí, ale pak to stojí za to.

    P.S.: Tak si pro začátek zkuset po připojení na ten server pomocí ssh -X vypsat proměnou DISPLAY a pak ji porovnat s hodnotou DISPLAY v běžící session toho screenu, jestli jsem pochopil co se snažíte dělat.
    XML je zbytečný, pomalý, nešikovný balast, znovu vynalézané kolo a ještě ke všemu šišaté, těžké a kýčovitě pomalované.
    28.11.2006 13:14 kaaja | skóre: 24 | blog: Sem tam něco | Podbořany, Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vzdalene pousteni graf programu - xorg
    mozna bych radsii pri pripojovani k serveru dal ssh -X jmeno@server a pak se jednak se bude tunelovat pres ssh (bezpecne) a navic se rovnou nastavi promenna DISPLAY tak, ze to rovnou pojede.
    28.11.2006 13:35 Vojta
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vzdalene pousteni graf programu - xorg
    ssh -X se mi prave rozbilo a vubec nevim co stim :-( Uz se mi to salo vicekrat a mam pocit, ze v tom ma prsty screen. Viz dotaz http://www.abclinuxu.cz/forum/show/159616 .
    Parametr -dispaly pouzivam jakou nouzovku, ktera mne ted zklamala :-(

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.