Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Podle mě na 99% není problém ve špatném CD a jelikož je to Tvé první setkání s Linuxem doporučuji začít s Ubuntu. To, že Tě Gentoo nejvíce naučí vše pochopit není pravda. To musíš chtít Ty sám a vůbec nezáleží na tom jakou distribuci použiješ. Ale podle mě začátek s Ubuntu je nejméně namáhavý, pokud zrovna nemáš nějaký exotický HW
Stejně nakonec budeš mít chuť vyzkoušet jiné distibuce a najít si tu svou. Když se zeptáš, kterou distibuci si vybrat každý Ti bude vnucovat tu svou. Ale vybrat si musíš Ty sám a ne podle názorů lidí, kteří používají Linux doma na hraní a fanaticky obhajují tu svou "nejlepší distribuci". Ty si musíš položit otázku na co jí chceš použít a která distibuce Ti bude více vyhovovat. A budeš-li jí chtít nasadit časem v produkčním prostředí výběr se Ti velice zúží
a) Zkus si přečíst můj příspěvek ještě jednou, evidentně jsi nepochopil co jsem psal.
b) Nikomu své oblíbené distro nevnucuju. Je to totiž Debian
Případně hodit výpis "lspci -n
" do device driver check page.
1. Ak tam nedáš nič, tak sa použije default. Pomocou emerge --pretend
je možné vidieť stručný prehľad s akými USE sa čo kompiluje, a ktoré USE sú aktuálne zapnuté/vypnuté. Podľa mňa je najlepšie do make.conf príliš veľa USE flagov nedávať, ale radšej ich zadať pre každý balíček zvlášť do /etc/portage/package.use, ak je to potrebné.
2. Po zmene USE nie je problém updatovať hoci aj celý systém: emerge --update --deep --newuse world
, takže pri prvej inštalácii by som nad tým nemeditoval.
make.conf.example
hda1 ntfs win hda2 ext2/ext3/fat boot třeba 32MB hda3 ext3 linux třeba 10GB, nebo více hda4 Extended hda5 swap třeba 512MB hda6 ntfs(fat/ext3) data
nedělá to prý dobrotu když je to na stejnom oddíle jako LinuxTo je blbost, žádnej problém to není, boot (grub) můžeš mít jinde, nebo na tom samém oddíle s linuxem, to je jedno co do funkčnosti. BOOT oddíl je oddíl, kde budeš mít zavaděč (asi grub). Po zapnutí PC Ti najede grub z oddílu BOOT. A vybereš si, kudy dál, jestli spustíš widle, nebo linux.
"bootable flag" má být nastaven na oddílu, který obsahuje zavaděč OS, takže v případě Linuxu na oddílu, který obsahuje adresář /boot. Jelikož má MBR pouze 512 bytů (a nevešel by se tam tedy složitější program), tak obsahuje pouze skok na další část zavaděče umístěnou právě v adresáři /boot. Některé zavaděče správně nabootují, i když je "bootable flag" nastaven špatně. Mě třeba Grub správně zavede OS, i když mám tento flag nastaven špatně.
Co se týče velikosti či vůbec existence/neexistence swapu, tak záleží na tom co na počítači děláš. Na takovou "běžnou desktopovou" prácí stačí 256MB RAM a swap se stejně nevyužívá, takže ho ani dělat nemusíš. V případě, že zjistíš nedostek RAM je lepší jí dokoupit než používat swap. Každopádně když už by jsi ho chtěl dělat tak podle mě víc jak 128MB nemá smysl. Jestilže máš 512MB RAM a více swap vůbec neřeš
Co se týče dalšího rozdělení disku /boot nech klidně na oddílu se zbytkem systému, ale udělej si oddíl pro /home, aby jsi mohl snadno přeinstalovat systém a zachovat uživatelské data.
Pěkná blbost. Mám 1GB RAM a kolikrát mi nestačí 1GB swapu. Swap smysl opravdu má.Co se týče velikosti či vůbec existence/neexistence swapu, tak záleží na tom co na počítači děláš. Na takovou "běžnou desktopovou" prácí stačí 256MB RAM a swap se stejně nevyužívá, takže ho ani dělat nemusíš. V případě, že zjistíš nedostek RAM je lepší jí dokoupit než používat swap. Každopádně když už by jsi ho chtěl dělat tak podle mě víc jak 128MB nemá smysl. Jestilže máš 512MB RAM a více swap vůbec neřeš
![]()
A co na svém desktopu provozuješ? Já mám 512MB a z toho běžně zabráno max. 256MB a zbytek mi ani kolikrát nestíhá jádro zakešovat
Chceš říct, že Ti kolikrát aplikace napíše, že se nespustí kvůli nedostatku paměti nebo Ti kvůli tomu dokonce spadne?
Kdyby jsi opravdu aktivně využíval 1GB swapu při Tvé "běžné" práci, tak by jsi začal velice rychle uvažovat o dokoupení chybějící paměti, protože Tvá činost na PC by se znatelně protáhla. Pokud tedy nemáš doma pod stolem server, který Ti přes noc počítá a je Ti jedno, že to dlouho trvá, ale je důležité, že máš ráno výsledek díky tomu, že si to mohlo "alokovat swap".
A co na svém desktopu provozuješ?Apache, SVN, SSH, VMware, 2xKDE, občas hry, kompilace. Běží tady toho víc, ale kromě tohodle už spíš maličkosti.
Chceš říct, že Ti kolikrát aplikace napíše, že se nespustí kvůli nedostatku paměti nebo Ti kvůli tomu dokonce spadne?Chci říct, že OOM killer občas zabíjí Apache
Kdyby jsi opravdu aktivně využíval 1GB swapu při Tvé "běžné" práci, tak by jsi začal velice rychle uvažovat o dokoupení chybějící paměti,Jo, uvažuju o tomhle, jenže prostě nemám peníze...
Dobře věřím Ti, ale Ty mi zase věř, že většina uživatelů není "nenažraná" jako Ty
Když budeš hodný, tak Ti "jí" třeba Ježíšek nadělí
BTW: A jak budeš mít velký swap až se dočkáš 3GB RAM?
fdisk
u cfdisk
, u kterého vidím přímo velikosti a připadá mi přehlednější na ovládání). A toho BOOT (*) bych si nevšímal. Myslím, že nebude mít vliv. Toto mělo vliv (alespoň co jsem pozoroval) pouze v dobách DOSu, kdy se nastavoval oddíl, který má najet.
Teď už jen naformátovat a atd... Toto rozdělení disku pak správně zapsat do grub
u a fstab
u.
Pokud pouze rozdělíš volné místo za oddílem s Windows, tak není důvod, aby nenabootovali. Nenabootují Ti až ve chvíli, kdy přepíšeš jejich zavaděč v MBR Grubem, který se pak spustí z adresáře /boot a provede jejich zavedení.
Všechno má své řešení, stačí se zeptat Otázka je co si představuješ pod pojmem černá obrazovka, opravdu na ní nebylo nic napsáno? Co jsi dělal před tím než se tam objevila?
Tak ať Ti to tentokrát dobře dopadne
Doporučuji Ti, aby jsi vyzkoušel alespoň ty nejpoužívanější grafická prostředí a vybral si to, které se Ti bude líbit. Časem třeba změníš názor a skončíš nakonec u něčeho jiného. Některá z těchto prostředí Ti sice na první pohled mohou připomínat Windows, ale ve skutečnosti to tak není. Co se týče funkčnosti a flexibility, tak to vůbec nelze srovnávat. Je to jako nebe a dudy.
Málo náročné na výkon PC:
Více náročné na výkon PC:
Ta instalace je proste dlouha ... Zavidim vam ze mate tolik casu ze se muzete s timhle babrat...Podle sebe bych si tipnul, že instalaci Gentoo člověk zas tak často neopakuje... myslím, že ta moje poslední už přežila nejméně 3-4 releasy různých jiných distribucí, které se lidi se střídavými úspěchy pokoušeli buď upgradovat anebo úplně přeinstalovat. Zkrátka, dlouhá instalace základního systému může vadit maximálně někomu, kdo právě z nedostatku zábavy instaluje každý měsíc
root (hd0,1)
Hláška Filesystem type is ext2fs, partition type 0x83
je informativního charakteru, takže jeď dál
Schválně napiš kernel /
a zmáčkni TAB a uvidíš obsah /boot.
sda hda
? Root -> root
default 0
timeout 30
splashimage = (hd0,1) /grub/splash.xpm.gz
title= Getnoo
root (hd0,1)
kernel (hd0,1)/kernel-2.6.17 root=/dev/ram0 init=/linuxrc real_root=/dev/hda3
initrd (hd0,0)/intrd-2.6.17
title= windowsSP
root (hd0,0)
chainloader +1
Když mrknu na disk tak třeba /grub/splash.xpm.gz jsem našel ale kde je schovaný ten kernel-2.6.17? Zajímá mě pokud tohle špatně vyplnim a ono to nenabootuje tak jsem zase tu tam? nebo to jde ještě potom nějak pořešit a poladit? Heh nerad bych to celý zase opakoval od začátku.
initrd (hd0,0)/intrd-2.6.17
asi dobré není. A verzi jádra tam vložíš, až tam nějaké budeš mít. Máš ho tam? Asi ne, páč by jsi se neptal, kde je schovaný kernel-2.6.17. Jinak pokud Ti to nenabootuje, tak se to dá opravovat, dokud to vše nezkonfiguruješ OK. Prostě znova pustíč Linux třeba z CD a chrootneš se do nového Linuxu, kde chyby napravíš. Pokud ale budeš pokaždém neúspěchu začínat znova od nuly, nenainstaluješ to nikdy. Je zbytečné vše mazat a začínat od začátku, jak jsi to už udělal.
PS: Nepoužívej PRE tag na obyčejný text.
default 0 timeout 30 splashimage = (hd0,1) /grub/splash.xpm.gz title= Getnoo root (hd0,1) kernel (hd0,1)/kernel-genkernel-x86-2.6.17.13 root=/dev/ram0 init=/linuxrc real_root=/dev/sda3 initrd (hd0,1)/initramfs-genkernel-x86-2.6.17.13 title= windowsSP root (hd0,0) chainloader +1
Nemám nic proti Gentoo ani ostatním distribucím, ale nelíbí se mi, když se šíří subjektivní dojmy jako obecné pravdy. Kompilovat si celý systém sám samozřejmě žádný rozumný důvod nemá. Co se týče rychlosti, tak to opět v 99% případů nepřinese žádný podstatný zisk. A když už si potřebuji nějakou aplikaci z nějakého rozumného důvodu zkompilovat, tak v tom nevidím problém ať se jedná o jakoukoliv distribuci.
Dalším oblíbeným mýtem je: "Distribuce X je rychlejší než Y". Chyba, jaký si to uděláš takový to máš
Jinak co se týče rychlosti práce a doby odezvy, tak platí to samé. Každý máme nějaký styl, který je nám vlastní a pomocí něj se naše práce stává efektivnější. Jen je potřeba tento styl objevit a naučit naše pracovní prostředí, aby se chovalo podle něho. Co je dobré pro jednoho může být špatné pro druhého. Svět není černobílý (dobro a zlo)
BTW: Každá distribuce má své kouzlo a svůj smysl, minimálně se na ní jeden člověk naučí spoustu věcí, ale teprve čas ukáže, která je opravdu životaschopná. Evoluce je zkrátka evoluce. Nějaký druh při ní zesílí a přežije, jiný zase zemře
emerge
kompilace ze zdrojáků zdaří (většinou), aniž by se musel o to složitě starat. Takto to vidím já. Ale jak sem už psal, tímto neříkám, že je nějaká distribuce nejlepší a jiná nejhorší, to se nedá vůbec takto říci.
A v prostředí mám asi taky jasno. Stačilo se mrknou na fluxbox.org na screenshoty. Co tam je k vidění to je prostě nádhera viz.(http://fluxbox.org/zoom.php?shots-dev/dragonkh_fluxbox.jpg)Nerad bych tě zklamal, ale to není ani tak záležitost Fluxboxu jako dalko více wallpaperu, dekorace oken, Etermu a dalších maličkostí popsaných pod obrázkem. Navíc koukám, že si tam uživatel natáhl minimálně Konqueror a další kousky KDE (KCalc), což poněkud relativizuje výhodu Fluxboxu jako nenáročného prostředí. Ale proti gustu... já jen, že volba desktopu anebo window manageru je hlavně záležitost možností konfigurace a způsobů ovládání a vůbec ne toho, co je vidět. Toho totiž, víceméně, při troše snahy docílíte skoro všude a upravit přesně takto KDE by asi nedalo moc práce
Jooo asi máš určitě pravdu. Ale stejně ho zkusimJen pozor na to, že kromě dobrého vkusu budete muset nasadit i něco ruční práce, než do tohoto stavu upravíte výchozí instalaci Fluxboxu (stejně jako byste musel nasadit ruční práci, aby takhle vypadlo KDE nebo GNOME) - to jen abyste nebyl nepříjemně překvapenej.ten kdo dělal to co je na odkaze měl dobrej vkus.
A co se týče náročnosti tak myslim že nebudu mít problémy s žádnym prostředím který vyberu. Je možný napraskat třebas 3 naraz a pak mezi nima nějak snadno přehazovat?Samozřejmě, že to jde. Problém by mohl být ve volbě prostředí předem při startu, tj. musíte to buď startovat ručně, anebo např. pomocí KDM (přihlašovací manažer KDE), který vám to umožní vybrat rovnou z menu. Pokud zvolíte KDE i GNOME, stane se vám, že v menu budete mít mix z obou prostředí (což není na závadu a funguje, ale občas mate v tom, kam co patří).
Musim si ještě něco načíst o Portage a USE a já nevim co ještě všechno. O Portage jsem něco málo čet ale asi jsem to špatně pochopil. Moje pochopeni : Neskutečen obrovsekj seznam všech dostupnejch programů ve kterom jsou uvedeny odkazy kde je stáhnou ať už hotový nebo pouze zdrojáky.Jo, to si radši přečtěte. No a s tím stahováním zdrojáků pomalu, v praxi to vypadá pak tak, že když chcete nainstalovat nějaký program, napíšete třeba
emerge -apv program
(-a zeptat se, -p předběžný, -v výpis) Pak si prohlídnete, co instalátor hodlá udělat a podle toho buď potvrdíte anebo zamítnete. Tím vaše aktivní zásahy většinou končí, protože dál už se to děje automaticky. Stažení, kompilace i instalace. Ale přečtěte si k tomu návod, je spousta možností, jak tento proces podle speciálních přání ovlivňovat. Hlavně proboha nezačněte někde stahovat nějaký zdrojáky a čarovat s configure make make install
A to jsem si zrovan stáhnul 0.5MB příručku v PDF rychlostí 0.3kB/s. Jak může dlouho trvat než to poladim do těch rozměrů co jsem viděl na těch screenech?To záleží na vaší šikovnosti a trpělivosti. Jak, to se dočtete v té příručce, na webu fluxboxu... jen přidám ještě hint, Fluxbox je čistě okenní manažer, ty serepetičky kolem jsou pak samostatné přidané jednotlivé aplikace, nakonec to tam máte pod tím screenshotem vypsané, tak hledejte tímto směrem. Nakonec, občas se autoři screenshotů pochlubí i konfiguračními soubory a existují i přednastavená témata, která vám hodně mohou ušetřit, i jako balíčky rovnou v Gentoo portage, např. fluxbox-styles-fluxmod, commonbox-styles. Hodně štěstí
Je možný napraskat třebas 3 naraz a pak mezi nima nějak snadno přehazovat?No, můžeš jich mít nainstalovaných více, proč ne. A z konzole si ručně spustíš, které budeš chtít.
Pokdu je tomu tak jako že asi ne, tak to klobouk dolu před těma kdo ten seznam dělali protže je fakt obří.Je tomu tak, dělá to více lidí, ale s tím si nelam teď hlavu.
Fluxbox je prostředí tak na 486-ku, tam by se využilo, jinak to žádnej zázrak není.I prd.
Fatal server error: Cannt run in framebuffer mode. Please specify busIDs for all framebuffer devices
Co je framebuffer mod? Co to mám u těch zařízení specifikovat jaký ID?
Failed to initialize core devices
XI0: fatal IO error 104(connection reset by peer)on X server ":0.0"
after 0 requests (0 know processed) with 0 events remaining.
Takže zase konec
Tiskni
Sdílej: