Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Nabootujte s původním jádrem (doufám, že jste si ho ponechal jako volbu, dokud jste nezkontroloval, že systém s novým korektně naběhne) a zkontrolujte, zda jsou nainstalované všechny moduly, případně ještě jednou použijte depmod
(ale na novou verzi).
P.S.: jestli vám nefunguje ifconfig
, kvůli tomu není potřeba truchlit, horší bude, že vám ta rozhraní nejspíš neukáže ani ip
…
ifconfig
nefunguje - dyt to je uplne jedno. Hlavni je ip
..... ble ip
.. ma syntaxi na BLITI!! ifconfig
už skoro osm let neodpovídá tomu, co se podle něj (ne)má nastavovat, což je u konfiguračního nástroje dost závažný problém. To je jako byste nastavoval netfilter pomocí příkazu ipchains
a tvrdil, že je to tak správně. Vlastně je to ještě o něco horší - ipchains
je obsolete až od jádra 2.4, ifconfig
už od 2.2.
lo
, pochybuji, že se na ten stroj půjde přihlásit pomocí ssh…
Bohužel mám MDV a tedy se mohu jen vyjádřit, co bych dělal v tomto případě v takové situaci - "přejel" to znovu instalací, tedy nechal opět přepsat systémové soubory. Případně bych někam zálohoval disk, abych si s tím moh pozdějš hrát, na volné místo někde na disku.
Jinak by šlo použít pro přenos logů "ven" nějaké live distro - se kterým snad budete mít přístup na net, flashku atd., tedy zároveň i k logům na disku.
baselyout-1.12.6
žádný adresář /lib/rcscripts/net.modules.d/
neexistuje (na jiném Gentoo s baselyaout-1.12.5
existuje).
Zkuste znovu nainstalovat baselayout
emerge -a --oneshot baselayoutPokud by se to pokoušelo stahovat novou verzi, vnuťte mu instalaci té verze, kterou máte právě nainstalovanou a od které máte distribuční soubory. Tím byste měl dostat do pořádku základní inicializační skripty. Uvidíte, co se bude dít dál, možná vám chybí zkompilované nějaké moduly jádra, nebo je máte zkompilované, ale nenahrají se.
etc-update
nebo dispatch-conf
", podle toho, co používáte? To je asi nejpravděpodobnější
# find /etc/ -name "._*"
by vám nemělo nic vypsat. Pokud ano, tak etc-update
a vše v /etc/init.d/
aktualizujte novou verzí.
Další možnost je, že jste si ty skripty při aktualizaci nějak zmršil. Ale spíš se mi zdá, že jsou prostě neaktuální :( /etc/init.d/net.* by neměl hledat functions v adresáři helpers.d, protože functions tam už nějaký čas není.
Nesnažte se asi dávat někam nějaké soubory, aby se to initskriptům líbilo, ony pokud po aktualizaci samy od sebe zmizely, tak k tomu byl asi nějaký důvod, spíš se snažte aktualizovat ty iniskripty, aby nehledaly to, co nemáte.
chroot
něte z LiveCD a emerge --update -av system
a etc-update
. To už musí© pomoct :D
emerge -Cav pam-login
a následně nainstalujte novou verzi shadow emerge -uav shadow
. Ebuild pam-login totiž již není potřeba, akorát překáží, neboť jeho funkci zajišťuje nová verze ebuildu shadow. Samozřejmě se nedoporučuje po odinstalování pam-login a před instalací shadow odhlašovat, neboť je velká pravděpodobnost, že byste se už nepřihlásil.
Tiskni
Sdílej: