Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesorem AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Pokud jste ochoten změnit své návyky (nebo zlozvyky) v používání počítače, Linux může být dobrá volba. Vy jste ale popsal, že chcete zůstat u svých zvyků z Windows - proto vám zde všichni radí, abyste zůstal u Windows.Jsem klidne ochoten zmenit sve navyky(mozna mam i nejake zlozvyky ale z vasich slov nevyplynulo ktere presne to jsou - z meho uvodniho prispevku ale snad plyne, ze nemam s Windows takove problemy jako ostatni uzivatele), ale chci z toho mit stejnou uzitnout hodnotu. Fajn pokud v nainstalovanych programech udela poradek balickovaci system je to ok pokud lze pak jednoduse zjistit, ze mam naistalovany ten a ten prehravac, tyto kancelarske aplikace, tamty utility apod. Ve windowsech to resim prave tim, kde si instaluji aplikace a jak si upravuji dle sve libosti nabidku Start>Programy.
Zajima me nyni prave nejaka distribuce, ktera se aktualizuje jednoduseji nez kompletni reinstalaci. Neco jako Windows update. Tj. chci mit operacni system stale i po dvou letech aktualni. Po trech letech jsem ochoten ho klidne i kompletne preinstalovat.Jak už tady někdo psal, je to těžký, co vám jeden doporučí, to druhý sepsuje ;)
Mimochodem, docela mě zaujalo, jak člověk, který "už léta nepoužívá antivir" dokáže tak sebejistě prohlásit, že žádné viry na disku nemá.Snadno. Na Windows taky antivir nepoužívám a taky tam žádné viry nemám. Zavirovaný počítač se většinou pozná podle podivného chování, a stačí si jednou třeba za rok stáhnout nějaký zkušební antivir a o "bezinfekčnosti" se ujistit. Považuju pravidelné používání antiviru za zbytečnost a vůbec samotný název antivir za zavádějící. Je to jakoby si někdo neustále nemyl ruce a pak si pochvaloval, jak léky na různé střevní potíže nebo žloutenku rychle zabírají a jsou účinné. Přitom snad normální je ruce si mýt, tedy prevence a nějaké základní rozumné nastavení parametrů systému a chování.
po létech zkušeností připadá jako udělit Al-Kájdě bezvízový styk...A proc jako ne? Proc by se meli kluci arabsky schovavat jenom v Pakistanu a v Afganistanu, pred zlyma americkyma hochama?
Chci pouzivat neco jako Kerio firewall. Antivir uz leta nepouzivam a presto nemam pocitac zavirovany(naposledy jsem mel vir zacatkem roku 2004). Urcite nesmi chybet mplayer, Open Office, Program na vypalovani CD a DVD, Program pro praci s ID3 tagy souboru, Opera, Total commander,Winamp, Adobe reader, program pro domaci usetnictvi, program pro prehravani TV(mam tv tuner ale ovladace a program jen pro Windows) dale chci prehravat DVD mp3,ogg,asf,wmv,wma,aac,aac+. .......Těžko bys hledal distribuci, která nenabízí programy, o kterých mluvíš. Tedy s výjimkou věci jako WinAmp a Total Commander, což jsou windowsovské programy, k nimž však můžeš snadno nalézt linuxové alternativy. Jinými slovy: každá distribuce má přibližně stejnou nabídku programů. Liší se tím okolo, ne množstvím nebo druhem aplikací.
Samozrejme chci mit moznost jako ve windows instalovat programy do slozky, kterou si vyberu pri instalaci.To nijak samozřejmé není, protože z toho plyne, že vlastně nechceš Linux, ale jakousi linuxovou kopii Windows. Konkrétně tento požadavek je v podstatě nesmyslný, protože v naprosté většině případů je lepší, když se distruční mechanismy postarají o to, jak a kam se jednotlivé programy instalují. Jde to sice změnit, ale běžnému uživateli je to ke škodě, ne k užitku. Pokud ti jde o vývoj programů, pak je pochopitelně možné určovat, kam se například má nainstalovat zkompilovaná testovací verze programu, ale to není případ běžného uživatele, který chce jen programy používat.
Jinými slovy: každá distribuce má přibližně stejnou nabídku programů. Liší se tím okolo, ne množstvím nebo druhem aplikací.Existuje nejaky prehled, clanek zabyvajici se temito odlisnostmi? Ja bych uvital hlavne ty aktualizace systemu bez reinstalace, snadne instalovani a odinstalovani programu.
Mne osobne sa páči openSuse (hoci nepoužívam), aj Debian sa celkom dá.
Ja bych uvital hlavne ty aktualizace systemu bez reinstalace, snadne instalovani a odinstalovani programu.Tohle nabízí všechny "moderní" distribuce.
aptitude install psi
ti nainstaluje PSI bez hledání po netu a stahování balíčků, a to včetně potřebných závislostí a přidá příslušnou položku do menu tvého prostředí. Nebo můžeš instalovat pomocí grafické nadstavby (třeba synaptic
, nebo kpackage
).
Důležitým pojmem je FHS, neboli unixová hierarchie adresářů. Kus psi je v /usr/bin
, další kousek je v /usr/share/
, další v /usr/lib,
... ale pořádek se v Linuxu neudržuje tím, že instaluješ programy do definovaných adresářů, ale maximálním používáním balíčkovacího systému, který ti udělá pořádek v systému.
Nejdůležitější vlastnost, kvůli které asi chceš mít vlastní adresáře, bude způsob spouštění. To je v Linuxu úplně zbytečné, protože nainstaluješ psi
a když v konzoli napíšeš psi
, program se ti spustí. Většinou je zbytečné vědět, kde přesně leží ... a že existuje nějaký /usr/bin
, to je něco o co se stará balíčkovací systém a ne ty.
Jinak k tvému dotazu: zkus Mandrivu (instalace přes mandrake control center), která má skvělou uživatelskou příručku pro začátečníky (před pár lety jsem jí také louskal), nebo OpenSuse (instalace přes yast), ty by mohly být pro tebe nejvhodnější.
V Linuxu je vše pěkně přehledné. Důležité programy v /bin, ostatní systémové nástroje v /sbin, běžné programy v /usr/bin, případně /usr/sbin, výjimečně i v /usr/local/bin a sbin. Ostatní programy v /opt. Dokumentace je taky na jednom místě.
Obecně je cesta určena již správcem daného balíčku programu.
Když vybereš distribuci se slušným správcem balíčků, co umí dobře sledovat závislosti a při odinstalaci vymaže i již nepotřebné knihovny, tak si systém ničím nezaneseš.
Nebo máš možnost vše kompilovat a při kompilaci si určit, kam budou soubory nainstalovány.
Můžeš zkusit ještě Gobolinux http://www.gobolinux.org/. Ten používá exotické umístění jednotlivých souborů, např. /System/Links/Executables. Ale jestli jde umístění libovolně měnit, to nevím.
Já jsem spokojen. Co mám nainstalováno, vidím ve správci balíčků (u mne pacman). Rozdělení programů do tematických skupin mám v menu. Ale kdo by se proklikával v menu, když může napsat jediný příkaz a program se mu spustí. A stačí mít pouze prohledávací cestu do cca 5 adresářů, ne do celého hejna.
Když vybereš distribuci se slušným správcem balíčků, co umí dobře sledovat závislosti a při odinstalaci vymaže i již nepotřebné knihovny, tak si systém ničím nezaneseš.Které distribuce toto dobre umi?
Standby, rezim spanku - to mozna bude chtit zasah do jadra (stejne jako nove ovladace), poradi zkusenejsi linuxak.A nejaka distribuce, ktera je jako delana pro notebooky neni? Preci jenom na rekompilaci jadra si netroufam.
Pochopil jsem spravne, ze Kubuntu se lisi od Ubuntu jen v tom, ze prvni ma KDE a druhy Gnome?Ano
Pochopil jsem spravne, ze Kubuntu se lisi od Ubuntu jen v tom, ze prvni ma KDE a druhy Gnome?
Jo, jsou to dvě mutace jedný a tý samý distribuce. Je to podobný vztah jako Mandriva One Gnome a Mandriva One KDE...
Jednoduse jak vy rikate ze windows vydava aktualizace tak nevim jestli jste si vsiml ale nikdy zadna aktualizace nebyla ta nejdulezitejsi, aktualizace aktualizovalo jen blbosti a ne potrebne veci, a zajimaloby me kolikrat jsme mohl nahlasit chybu ve Windowsu ja jich sam nasel nekolikTak s tim bych nesouhlasil, protoze je znamo jak jsou Windows derava. Tudiz aktualizace jsou nutne. Pripoustim, ze nektere mozna nejsou dulezite pro konkretniho uzivatele, ale je lepsi mit zaplatu nez ji nemit. Pokud mi update hlasi aktualizaci outlooku, antispywaru, ci jine blbosti, kterou nepouzivam tak je samozrejme neinstaluji. Ja sam pouzivam jen firewall. Antiviry a antispywarery ne, protoze vetsinou vim co na PC delam. Hlasit chyby me nikdy nenapadlo.
Tiskni Sdílej: