Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Ubuntu, nebo Mandriva One. Obě varianty mají své plusy i mínusy, ani jedna ale není špatná.
Osobně preferuji Ubuntu, ale drobnou nevýhodou je, nutnost doinstalování podpory multimedií (někoho to může v začátku odradit).
Pokud máš známého linuxáka, doporučuju stejné distro jako používá on, jestli nikoho takového nemáš, hoď si korunou. Ani s Ubuntu, ani s Mandrivou One nešlápneš vedle.
Osobně preferuji Ubuntu, ale drobnou nevýhodou je, nutnost doinstalování podpory multimedií (někoho to může v začátku odradit).Tak jsem zase nedávno instaloval Ubuntu. Třikrát kliknout ve správci balíčků (povolit repozitáře universe/multiverse) a pak směle instalovat co hrdlo ráčí (nenastavoval jsem žádné repozitáře ručně apod.). To by mě zajímalo, o co je lehčí poshánět a postahovat si všechny ty multimediální programy např. do čerstvé instalace Windows XP (a to opomíjím ty cracknuté). Nejsem sice až tak úplně nezkušený uživatel, ale s instalací software v Ubuntu 6.10 jsem nenarazil na sebemenší zádrhel - a to se v GNOME obvykle nepohybuji, tudíž se v něm taky moc nevyznám a jedu jen podle intuice.
Koupil jsem Mandriva 2007, distro pro "trapne zacatecniky"Aspoň tam přidávejte slůvko i, protože žádná distribuce není "pro trapné začátečníky" v tom smyslu jako je pro začátečníky dětské kolo nebo jazykový kurs.
Kubuntu jsem známému instaloval na notebook a za dvacet minut jsem neměl co dělat.Pro takové stavy nouze se doporučuje otevřít terminál (full screen), spustit htop a zbylých 40 minut občas ťuknout do kláves a tvářit se důležitě. Jinak si tu autoritu neudržíte
Tiskni Sdílej: