Immich byl vydán v nové verzi 3.0.0. Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 4 - WiFi. Na výběr je Debian, Ubuntu a Kubuntu. Předobjednat jej lze za 949 liber (26 500 korun).
Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové major verzi 6.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešena je i vážná bezpečnostní chyba CVE-2026-57231.
Společnost Sony oznámila, že od ledna 2028 přestane vydávat nové hry pro PlayStation na fyzických discích. Všechny budoucí tituly budou dostupné výhradně v digitální podobě na PlayStation Store.
Google Chrome 150 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 150.0.7871.46 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 433 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Soudní dvůr Evropské unie potvrdil rekordní pokutu 4,125 miliardy eur (100 miliard Kč) americké technologické firmě Google ze skupiny Alphabet. Pokutu firmě v roce 2018 vyměřila Evropská komise (EK) za to, že Google podle ní zneužívá operačního systému Android k potlačení konkurence na trhu vyhledávacích služeb.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa povolila firmě Anthropic obnovit plný přístup klientů k modelům umělé inteligence (AI) Fable 5 a Mythos 5. Ty byly nedostupné bezmála tři týdny kvůli bezpečnostním obavám vlády, třebaže americké ministerstvo obchodu minulý pátek povolilo omezený přístup k modelu Mythos 5 pro některé „důvěryhodné“ domácí organizace.
Francúzska organizácia na ochranu spotrebiteľa, po viac než ôsmych rokoch skúmania, žaluje Epson za plánované zastarávanie tlačiarní. Súd sa začína dnes, 2. 7. 2026, vo francúzskom Nanterre.
Erin Catto, autor open source 2D fyzikálního enginu Box2D (Wikipedie), představil nový 3D fyzikální engine Box3D. Engine je již používán ve hře The Legend of California.
Byla vydána nová verze 4.0.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.
KeyPress event, serial 31, synthetic NO, window 0x2800001,
root 0x64, subw 0x0, time 1138800838, (-137,397), root:(539,423),
state 0x0, keycode 223 (keysym 0x1008ff10, XF86Standby), same_screen YES,
XLookupString gives 0 bytes:
XmbLookupString gives 0 bytes:
XFilterEvent returns: False
KeyRelease event, serial 31, synthetic NO, window 0x2800001,
root 0x64, subw 0x0, time 1138801126, (-137,397), root:(539,423),
state 0x0, keycode 223 (keysym 0x1008ff10, XF86Standby), same_screen YES,
XLookupString gives 0 bytes:
Navody ale konci a nyni muzete pouzivat tlacitka v aplikacich. Jediny co se stane kdyz to tlacitko stisknu tak zhasne numlock a musim ho dvakrat zmacknout aby se rozsvitil.
Moc se v tom nevyznam, ale navody na sprovozneni tlacitek uspani pocitaj s /etc/acpi/.. ale ten adresar tam vubec nemam.
Uspavam prikazem echo mem > /sys/power/state a jde to na prvni pokus, na notebooku sem se s tim trapil docela dlouho (vbetool a neprobirajici se hardware..), tady evidentne jde vse bez nastavovani.
Distribuce Debian testing a pocitac je stolni P4 a deska ASUS s Nvidiou a ovladacema od nvidie, fakt sem necekal ze to bude tak jednoduchy, jenom to tlacitko pro komfort, dal sem si ikonu na plochu ale neni to ono
"echo mem > /sys/power/state" XF86Standby
~/.xinitrc pridej radek obasahujici xbindkeys aby se xbindkeys spoustel pri startu.
jenom dodam ze ten prikaz musi spoustet root, takze sem to tam dal pres super. Jenom nechapu proc zhasne pri stisku ten numlock.. teda pri stisku se rozsviti a pri pusteni zhasne, takze sviti kdyz je uspanej pocitac a jak ho probudim, tak zhasne, ale je zaplej tzn. ze to pise cisla (staci ho vypnout a zapnout a zase sviti).
Tiskni
Sdílej: