3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Zaloha celeho systemu je na nic, instalacni partition taky.U té zálohy bych i souhlasil (jedná-li se o nové, nedotčené počitadlo), ale u té instalačí, nebo "servisní", partišny bych byl opatrný. *IMHO* je ta "servisní" partišna jediná možnost, jak se dostat k driverům (pro Windows) k HW, a hlavně, je to jediná možnost, jak získat *ORIGÁL INSTALAČNÍ MÉDIUM* pro legáleně nabytou licenci k M$ Windows .* OEM.
Ja mam ASUS F3T AP008, Kubuntu 6.10 64bit a jsem spokojen. Nevim jestli OpenSUSE je dobra volba. Osobne bych se rozhodoval mezi Gentoo, Debian a KUBUNTU.Tohle je čitstě osobní volba. Každá distribuce má něco do sebe. Osobně jsem na svém ASUSu A3FC vyzkoušel jako první openSUSE 10.1 (v té době nejnovější) a nemohl jsem si na funkčnost stěžovat - všechno fungovalo (tedy krom Wi-Fi karty, ale tu sem vůbec netestova, takže nemůžu být objektivní). ArchLinux sice převládl, ale to bylo čistě z osobních důvodů, proti openSUSE jsem neměl nic. Naopak, nejméně jeden kamarád od té doby na openSUSE funguje a druhý přešel na Debian jen kvůli jedné (teď už nepodstatné - r1000) drobnosti
To mi jako chces rici, že Kill Bill a jeho M$ banda se už ani nezmůže Ti za nekřesťanské peníze za M$ Widle dát ani instalační CD? To snad ne. I tak bych udělal raději image celého systému a zálhoval ten. Na nt, se dá předpokládat, že bude stále ve stejné HW konfiguraci...Tohle už je na úrovni OEM, ale celej ten OEM systém je na dvě věci - každej dodavatel si ty widle vytuní podle sebe a člověk se pak ani nestačí divit, co mu to po počitadle leze (takový odborníci jako Comfor, Acer apod...).
Je pravda, že ani mě nefunguje vsechen HW. Např. pro wifi mám ovladače pro Widle, nejde mi webcamera (stejně ji nepotrebuji) a ctecka SD/MMC karet má sice zavedené moduly, nicméně nejde.Kamera mi taky neběží, ale už sem skoro zapoměl, že ji tam vůbec mam
sdhci
- mammmc_core
- mammmc_block
- nemam*IMHO* je ta "servisní" partišna jediná možnost, jak se dostat k driverům (pro Windows) k HW, a hlavně, je to jediná možnost, jak získat *ORIGÁL INSTALAČNÍ MÉDIUM* pro legáleně nabytou licenci k M$ Windows .* OEM.Acer dodava k notebookum jeste cd, jak s windows tak s ovladaci navic sehnat ovladace na internetu neni problem. Takze bych se toho smazani vubec nebal. Udelal bych to tak (jestli je to uplne cisty notebook): Smazat vsechny partition, vytvorit si sve podle sebe, pak instalace win z cd a na konec linux.
No, ja mam taky acer, widle moc nemusim, ale dostal jsem je (xp home acer edition) a uz jsem je na tom notebooku i nekolikrat uspesne nainstaloval (pote, co jsem se zbavil jejich partition scheme). Takze, jde to jednoduse (aspon u me, acer tm 4100WLmi). K notebooku jsem dostal jejich "podivnou sadu CD". Tedy, ted uz to jde dobre, ale jaksi jsem si vsechny ty informace JAK to nainstalovat musel zjistit sam - a to byl teprve bes.
Takze jak na to:
Varovani: Tento postup funguje u me, nevim, jestli neco vyrazne nepredelali...
Po roce mám ošoupané stříbrné plasty a to tak, že se stydím ten notebook někde vytáhnout.Takhle to je u všech podobně laděných modelů. Já mám svůj ASUS asi půl roku a jediné opotřebování na "stříbrných" plastech pozoruju v pravém dolním rohu na hranách, jinak vypadá pořád téměř jako nový. *IMHO* ty ošoupané barvy, aspoň u Asusu, evokují spíše důkaz toho, že laptop byl hojně využíván, a tedy že uživatel je "pracant". Mého broučka bych klidně vytáhl na jakékoliv konferenci a vůbec bych se za něj nestyděl - je rozdíl mezi pracovním opotřebováním a nedokonalostí modelu (jako u Aceru). U těch "lepších" (IBM, HP) je to samozřejmě jinak. Ale ne pro to, že by byly technologicky kvalitnější, ale pro to, že všechny jsou prostě černé, tedy k žádnému *viditelnému* opotřebení nedochází. Netvrdím, že HP nebo IBM jsou horší, než ASUS, jen poukazuji na to, že zrovna tahle vlastnost by neměla být měřena podle toho, za jak dlouho se ošoupá stříbrná plocha pod klávesnicí...
Baterie už samozřejmě také dlouho nevydrží (ale to asi u všech). A to jsem si nekupoval zrovna laciný model - ve své době (skoro dva roky zpět) - stál necelých 40 000 Kč.Tohle fakt nezáleží na čemkoliv. Je to jen a pouze o štěstí - některé konkrétní kusy baterií prostě vydrží více nabíjecích cyklů, než jiné, naprosto stejné modely... Opravdu tu nemá smysl řešit, kteří výrobci jsou na tom lépe. Z technologického hlediska jde, v rámci podobných modelů, jen o štěstí na konkrétní kus. -m.
Tiskni
Sdílej: