Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Cele KDE mam v cestine (a nemam tuseni kam jinam to jeste nastavit) a Konqueror stejne tvrdohlave tlaci anglictinu.Zkuste zkontrolovat, jestli máte v Nastavení > Identifikace prohlížeče zaškrtnuto Přidat nastavení vašeho jazyka.
Vida tohle nastaveni jsem uplne prehledl, ale ani toto neni to co hledam. Tohle prida nastaveny jazyk do identifikace prohlizece (tj. do retezce, kde se pise, co je to za prohlizec, v jake verzi a spousta dalsich vice ci mene uzitecnych informaci, ale neupravim tim hlavicku Accept-Languages, coz je presne to oc tu kraci. Nicmene diky, za upozorneni...No a když víte, jak se co přesně jmenuje, s Googlem se nekamarádíte? Zkuste třeba tohle, tohle najít mi zabralo asi 3 sekundy: Configuring language negotiation for HTTP Edit $KDEHOME/share/config/kioslaverc and add at the top (not in any section) a line setting Languages, using a syntax suitable for the Accept-Languages HTTP header, for example: Languages=en-gb;q=0.8,en;q=0.6,fr;q=0.4,it;1=0.2 Nebo si zkuste hledat další pod hesly Konqueror a Accept-Languages, případně se podívat na stránky KDE ... vy opravdu děláte nějaký webový projekt?
vy opravdu děláte nějaký webový projekt?Ano, (mimo jine) delam opravdu i webove projekty... A jak to souvisi se zavarovanim okurek? ;)
KDE (pry) chce byt uzivatelsky pritulne prostredi, a proto mne prekvapuje, ze Konqueror, ktery ma na kdejakou ptakovinu nejake klikatko, nema klikatko na tak zasadni vec, jako je preference jazyku.Jen tak pro informaci, našel jste ještě někoho s podobným problémem? Mně preference češtiny (mám jako první v nastavení KDE, můžete dosadit řadu jiných jazyků a také určit jejich pořadí) funguje, aspoň jsem se nepotkal s nějakou zradou. IMHO řešení zápisem do konfiguračním souboru je tam kvůli tomu, když si nechcete instalovat do KDE celou jazykovou podporu daného jazyka. Měl byste nějaký veřejně přístupný web, kde vám to nefunguje, abych si to mohl otestovat? Jinak je totiž dobře možné, že není něco v pořádku s těmi stránkami anebo s vaším KDE. To jen tak odhaduji, jsem jen prostý uživatel KDE, ale tohle je první, co mě napadá.
webu, ktere se pomoci content negotiation rozhoduji jakou jazykovou mutaci poskytnout je na internetu docela dost (napada me treba google, ale u nej mam podezreni, ze toto rozhodovani dela na zaklade ip adresy).Nedělá.
Kazdopadne dekuju za reseni, byt je ponekud odlisne od meho puvodniho predpokladu, ze tak zasadni vec pujde nastavit pomoci grafickeho prostredi.Viz též Bug 127703: konqueror: doesn't support proper content negotiation.
Ano, (mimo jine) delam opravdu i webove projekty... A jak to souvisi se zavarovanim okurek? ;)Bohužel asi nijak, když člověk relativně nedotčený vývojem webů najde řešení či aspoň řadu přibližných odpovědí k tématu za několik málo minut, nelze jistě klást na "profesionály" větší nároky
Cele KDE mam v cestine (a nemam tuseni kam jinam to jeste nastavit) a Konqueror stejne tvrdohlave tlaci anglictinu.V tom případě bych to viděl na problém těch stránek. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by to Konqueror dělal špatně. Zkusmo jsem teď přepnul z češtiny na angličtinu a Google se pokaždé zobrazil v příslušném jazyce.
Tiskni
Sdílej: