O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
To jsem tedy cekal pozitivnejsi reakce. Nejradsi bych zustal u debianu, ale chtel sem se zeptat na zkusenosti s red hatem nebo suse, protoze sem jeste nemel moznost je vyzkouset. Chtel bych proto slyset zkusenosti nekoho kdo mel moznost vyzkouset nasazeni nektere z techto tri distribuci v komercnim prostredi. S debianem pracuji uz celkem dlouho a nikdy sem nebyl nucen uvazovat o jine distribuci proto takovahle otazka.Není nadto umět se zeptat. Když jste chtěl vědět tohle, proč se ptáte čím nahradit Debian? Příště se zeptejte přímo a ušetříte čas a energii jak sobě, tak zejména lidem, co se vám odhodlají odpovídat.
jen mne zajimalo jestli se to s nejakou jinou distribuci neda zvladnout snaz a lepe.Ano, a tato vaše otázka prozrazuje, že máte naprosto minimální rozhled. Například v tom, že obecně platí, čím lépe se v nějaké distribuci vyznáte, tím snažší bývá její správa, takže ať vám tu každý za sebe poradí cokoliv, bude pro vás mít jen velmi malou relevanci. Což se potvrdilo.
Uprimne, nejsem zvedavy na to, aby na mne nekdo machroval.Znáte to: Jak se do lesa volá...
To jsem tedy cekal pozitivnejsi reakce.Cos čekal, bláhový?
Chtel bych proto slyset zkusenosti nekoho kdo mel moznost vyzkouset nasazeni nektere z techto tri distribuci v komercnim prostredi. S debianem pracuji uz celkem dlouho a nikdy sem nebyl nucen uvazovat o jine distribuci proto takovahle otazka.Ak máš konsolidovať IT infraštruktúru alebo jej časť v nadnárodnej firme, tak je stanovené riešenie a si poverený jeho realizáciu, lebo firma verí, že ho zvládneš. To však nie je tento prípad. Máš stanoviť aj riešenie, aj ho realizovať. No ale keď nemáš jasno ani len v tom, akú distribúciu použiť, neviem neviem či by som Ťa poveril tak závažnou úlohou. Bez urážky, čiste pragmaticky.
Uprimne, nejsem zvedavy na to, aby na mne nekdo machroval.Ty si začal konsolidáciou pre nadnárodnú spoločnosť.
Znam SLES i Debian stable, s obema mam dobre zkusenosti. Na SLESu mam i jeden firemni domino server. CO se tyce stability je to dobre stejne. Redhat neznam (znam, ale naposled redhat 7.1- 7.3) Ja myslim, ze u linuxu ci unixu obecne je system stabilni, tak moc jak moc je sikovny jeho spravce. Na spravci zalezi naladeni a nastaveni systemu. DO SLES a debian stable (a verim, ze i Radhat to dela stejne) se davaji vzdy "proverene" a "odladeni programy", takze vse je o sladeni vsech pozadovanych funkcich systemu.
Znas-li debian dej debian. Pokud bude mit sef vyhrady, ze je to zadarmo (u jednoho zakaznika jsem zazil - proste mu vadilo, ze je to zadarmo,ze to nemuze byt dobre -- tak si koupil server s HP-UX, chtel to ... to ze tam bezi jen oracle a samba a nfs a mohlo to bezet treba na linuxu ... mu nevadilo), tak predloz varianty s Redhat ES nebo SLES. Nic jineho bych nevolil.
Velmi dobre zkusenosti mam i s FreeBSD a Solarisem. Na slabsi stroje FreeBSD a na silne Solaris. Ale to nejsou linux systemy, ale chtel jsem to napsat. Hlavne i zde plati jaky spravce takovy system. Je to unix, takze je to na tobe. ... Drzim palce at se zadari ...
Razim (drzim se )zasadu: Dej tam to co se tam nejlepe hodi a co pozadovanou funkcnost zvlada
... ja mam na 2 serverech ...Bezva, tak přidej tak dvě nuly a bude tvůj názor relevantní
Tiskni
Sdílej: