Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
logrotate
Neubira se na rychlosti PC, kdyz ty logy jsou obrovske?Ne, do logu se jenom zapisuje - pridava na konec.
Nicmene je mozny nejaky script (treba by se jmenoval mailscript a messagesscript), ktery by mi po spusteni vypsal soubory (treba mailzadvadny.txt a messageszadvadny.txt) kam by vypsal vsechno ale jen za cely dnesek a cely vcerejsek?Muze nastavit logrotate tak, aby rotoval logy kazdy den...
(vzdy kdyz oteviram cely messages a mail, tak mi oba procaky vylitnou na chvili na 100% a vyznejte se pak v tom - clovek musi listovat apod...Normalne staci adminovi vypsat poslednich X radku (pomoci
tail
), pripadne to profiltrovat grep
-em... To sice muze byt taky spousta textu, ale radove min, nez je v celem logu. Dalsi moznosti je nastavit logovani tak, aby se v logu ukladalo pouze to, co chcete (napr. chyby).
# grep "Feb 26" /var/log/syslog | less
# see "man logrotate" for details weekly (rotovat se bude po výkendu nebo jak je přesný překlad) rotate 4 (budou 4 soubory) create (pokud soubor není tak se vytvoří) include /etc/logrotate.d (zde jsou další soubory s konfiguráky pro jednotlivé služby)Takže tento konfigurák zatím nedělá nic pouze definuje default volby, takže se musíte mrknout do /etc/logrotate.d co tam jsou za soubory a ty tam správně nakonfigurovat. Já tam mám třeba soubor syslog s obsahem:
/var/log/messages /var/log/secure /var/log/maillog /var/log/spooler /var/log/boot.log /var/log/cron { sharedscripts postrotate /bin/kill -HUP `cat /var/run/syslogd.pid 2> /dev/null` 2> /dev/null || true endscript }Čili pro soubory /var/log/messages /var/log/secure atd.....se provede rotování každý výkend (dle toho hlavního konfiguráku a použijí se 4 soubory)
čili každý výkend se ten soubor přemenuje /var/log/messages.3 na /var/log/messages.4 a /var/log/messages.2 na /var/log/messages.3 a /var/log/messages.1 na /var/log/messages.2 a /var/log/messages na /var/log/messages.1 a vytvoří se nový prázdný /var/log/messages a tak stejně s ostatnímy soubory /var/log/secure atd... a na konec se provede restart démona syslogd. (proto aby použil nové soubory)Více jak jsem psal si nastuduj man logrotate i když neumím EN tak je to k pochopení.
soubor_logu { co se s tím má dělat } Příklad: /var/log/messages { rotate 5 weekly postrotate /sbin/killall -HUP syslogd endscript }PS. Pokud nejste schopen upravit jednoduchý konfigurák tak si na to někoho najměte a zaplaťte, myslím že relevantních odpovědí tady máte dost.
Program logrotate se musí spouštět od někud asi z cronu
Nes:~ # rcsyslog status
Checking for service syslog: running
Nes:~ #
/usr/sbin/logrotate -v /etc/logrotate.conf
?
[petr@soban ~]$ ps -A | grep cron 2100 ? 00:00:00 crond [petr@soban ~]$
Tiskni Sdílej: