Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
logrotate
Neubira se na rychlosti PC, kdyz ty logy jsou obrovske?Ne, do logu se jenom zapisuje - pridava na konec.
Nicmene je mozny nejaky script (treba by se jmenoval mailscript a messagesscript), ktery by mi po spusteni vypsal soubory (treba mailzadvadny.txt a messageszadvadny.txt) kam by vypsal vsechno ale jen za cely dnesek a cely vcerejsek?Muze nastavit logrotate tak, aby rotoval logy kazdy den...
(vzdy kdyz oteviram cely messages a mail, tak mi oba procaky vylitnou na chvili na 100% a vyznejte se pak v tom - clovek musi listovat apod...Normalne staci adminovi vypsat poslednich X radku (pomoci
tail
), pripadne to profiltrovat grep
-em... To sice muze byt taky spousta textu, ale radove min, nez je v celem logu. Dalsi moznosti je nastavit logovani tak, aby se v logu ukladalo pouze to, co chcete (napr. chyby).
# grep "Feb 26" /var/log/syslog | less
# see "man logrotate" for details weekly (rotovat se bude po výkendu nebo jak je přesný překlad) rotate 4 (budou 4 soubory) create (pokud soubor není tak se vytvoří) include /etc/logrotate.d (zde jsou další soubory s konfiguráky pro jednotlivé služby)Takže tento konfigurák zatím nedělá nic pouze definuje default volby, takže se musíte mrknout do /etc/logrotate.d co tam jsou za soubory a ty tam správně nakonfigurovat. Já tam mám třeba soubor syslog s obsahem:
/var/log/messages /var/log/secure /var/log/maillog /var/log/spooler /var/log/boot.log /var/log/cron { sharedscripts postrotate /bin/kill -HUP `cat /var/run/syslogd.pid 2> /dev/null` 2> /dev/null || true endscript }Čili pro soubory /var/log/messages /var/log/secure atd.....se provede rotování každý výkend (dle toho hlavního konfiguráku a použijí se 4 soubory)
čili každý výkend se ten soubor přemenuje /var/log/messages.3 na /var/log/messages.4 a /var/log/messages.2 na /var/log/messages.3 a /var/log/messages.1 na /var/log/messages.2 a /var/log/messages na /var/log/messages.1 a vytvoří se nový prázdný /var/log/messages a tak stejně s ostatnímy soubory /var/log/secure atd... a na konec se provede restart démona syslogd. (proto aby použil nové soubory)Více jak jsem psal si nastuduj man logrotate i když neumím EN tak je to k pochopení.
soubor_logu { co se s tím má dělat } Příklad: /var/log/messages { rotate 5 weekly postrotate /sbin/killall -HUP syslogd endscript }PS. Pokud nejste schopen upravit jednoduchý konfigurák tak si na to někoho najměte a zaplaťte, myslím že relevantních odpovědí tady máte dost.
Program logrotate se musí spouštět od někud asi z cronu
Nes:~ # rcsyslog status
Checking for service syslog: running
Nes:~ #
/usr/sbin/logrotate -v /etc/logrotate.conf
?
[petr@soban ~]$ ps -A | grep cron 2100 ? 00:00:00 crond [petr@soban ~]$
Tiskni
Sdílej: