JuiceFS dospěl do verze 1.0. Jedná se o distribuovaný souborový systém kompatibilní s POSIX, HDFS a S3. Architektura JuiceFS sestává ze 3 částí: JuiceFS Client, Data Storage (S3, Azure Blob, OpenStack Swift, Ceph, MinIO, …) a Metadata Engine (Redis, TiKV, MySQL/MariaDB, PostgreSQL, SQLite, …). Zdrojové kódy JuiceFS jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
O víkendu probíhá online The Raku Conference 2022, tj. konference věnovaná programovacímu jazyku Raku.
Včera skončila bezpečnostní konference Black Hat USA 2022 (Twitter) a začala bezpečnostní konference DEF CON 30 (Twitter). V rámci Black Hat byly vyhlášeny výsledky letošní Pwnie Awards (Twitter). Pwnie Awards oceňují to nejlepší, ale i to nejhorší z IT bezpečnosti (bezpečnostní Oscar a Malina v jednom).
Vývojáři PostgreSQL oznámili vydání verzí 14.5, 13.8, 12.12, 11.17, 10.22 a 15 Beta 3. Opraveno je více než 40 chyb a také zranitelnost CVE-2022-2625. Upstream podpora verze 10 končí 10. listopadu letošního roku.
Byla vydána verze 1.63.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.1 LTS, tj. první opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish.
Microsoft Fluent Emoji jsou nově k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Více v článku na Medium.
O víkendu proběhla v Kolíně nad Rýnem demopárty Evoke 2022. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na Area 5150 (YouTube) běžící na IBM PC s procesorem Intel 8088 běžícím na 4,77 MHz a CGA.
smenu, nástroj pro příkazový řádek pro generování možností a potvrzení výběru, dospěl do verze 1.0.0.
Byla potvrzena zranitelnost CVE-2021-46778 aneb SQUIP (Scheduler Queue Usage via Interference Probing) v procesorech AMD s mikroarchitekturou Zen 1, Zen 2 a Zen 3. Detaily v publikovaném paperu.
pokud vim, tak to neni chyba. tenhle suse hybrid je obycejne live-cd. pokud chcete ulozit data, ktera jste vytvoril (nebo treba nejake nastaveni), musite mit k dispozici harddisk a na nem misto na vytvoreni linuxove partition. je to, jak nazev napovida, pouze pro ohodnoceni. pokud se vam system libi, mate si koupit 'plnou' verzi.
'resenim' by tedy bylo poskytnout linuxovou partition, nicmene lepsim vychodiskem samozrejme bude obstarat si plnohodnotnou instalaci linuxu.
trvate-li na suse (a nechcete-li platit...), muzete zkusit ftp instalaci, kterou poskytuji zdarma. pokud naopak hledate schopne live-cd, doporucuji knoppix, ktery je bezvadny (a ma ho i abcpalirna ;).
pokud jste vsak ochoten risknout mozna slozitejsi instalaci, debian se vam odmeni jednim z nejlepsich systemu balicku (instalace a upgrade aplikaci).
takze: je mozne mit nainstalovane na jednom disku jak linux tak windows, ale kazdy system potrebuje svuj oddil (partition) - v pripade linuxu je optimalni mit jeste jeden oddil jako odkladaci. vice info treba v Linux+Windows HOWTO - trochu starsi, ale stale platne...
linux lze nainstalovat primo na FAT (16/32) oddil, ale to neni zrovna nejlepsi zpusob...
pokud zatim chcete linux jen vyzkouset, pak zminovana live-cd distribuce knoppix, kterou ma i abcpalirna, je naprosto idealni.
pokud mate pochybnosti o tom, zda rovnou prejit na linux a vali se vam doma nejake windows, neni nic snazsiho, nez nainstalovat oboji - rekneme pul na pul. z linuxu lze cist ntfs i fat a naopak z windows jde (pri trose snahy) precist nejbeznejsi lin. souborovy system ext2/3. proto az se rozhodnete s win definitivne skoncovat, muzete pouze prekopirovat z win. oddilu vse na lin. partition, smazat win a na jejich miste vytvorit dalsi lin. oddil.
co se programu tyce, zkuste jako prvni zachytny bod link na hlavni str. abc 'cim nahradim svou aplikaci...?'. rekl bych, ze jakmile se rozkoukate, tak se nebudete citit nijak omezen.
Tiskni
Sdílej: