Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
yum.repos.d
na distribuci FC6 a pak dal yum update
Je to dobrý/špatný nápad? Je to takhle možný?
Díky za odpovědi.
Z FC4 na FC6, při stažení a nainstalování fedora-release a následný yum update/upgrade dostanu chybovou zprávu o závislosti kernel verzí.Jsem říkal že je tam drobný problémek, ale co tě brání si to doinstalovat odinstalovat problémový balíček ručně a pak yum upgrade ? No tak si tam nainstaluj i nový kernel z FC6 yum install kernel.... Jinak bez podrobnější chybové hlášky těžko zjistit co se mu vlastně nelíbilo. Ono je lepší rači instalovat 2x než jednou že.
..co bude nakonec časově nejméně náročné?Udělat to pomocí DVD /CD. Já jsem upgradoval síťově několikrát a s různými výsledky. Závisí to na mnoha věcech, které nezmiňujete:
yum upgrade
(viz. man yum).
Jednou jsem dělal upgrade z FC 5/32 bit na FC 6/64 bit a toto mne zachránilo. Viz:If the --obsoletes flag is present yum will include package obsoletes in its calculations - this makes it better for dis-tro-version changes, for example: upgrading from somelinux 8.0 to somelinux 9.Hodně štěstí
Tiskni
Sdílej: