Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Usage: /etc/init.d/epos {start|stop|restart|reload|force-reload}
xxx@box:~$ /etc/init.d/epos start
Starting eposstart-stop-daemon: Unable to set gid to 29
Epos - jak změnit hlas? Když něco na Abíčku potřebuju najít, tak se obracím spíš na Google. :/Aha, díky za radu. Přesně tu diskusi jsem hledal (i když ve srovnání s Dagovým blogem v ní nic přínosného není). Příště použiju raději taky gůgla.
Hledal jsem také a mám na to tady seriál blogů, kde to všechno, včetně podnětných připomínek ostatních je.
Jde o to, co přesně potřebujete. Český hlas je Epos, ale bacha, zabere si zvukový systém. Pokud skončíte s čtením, je dobré killall eposd
Jinak zvuk nepůjde a nebo mizerně. Je i součástí nabídky (tam určitě, u ostatních distribucí nevím) Debianu, Ubuntu i s češtinou. Pak Festival, kde bývá někdy problém s instalací a diakritikou,ale zase si líp rozumí se zvukem.
Na pouhé čtení stačí nástroje Kde. Ktts, ksayit, kmouth (poté, co už máte nainstalovaná český hlas).
Pak je tu Free(b)soft kde je jak Festival, tak další projekty, včetně mluvícího Emacs.
Na Angličtinu je toho víc.
jm:12:19:27 ~$ say-epos --voice violka -w Ahoj lidi 'a~hoj@Ili~�i######~T jm:12:19:39 ~$ aplay ~/said.wav Playing WAVE '/home/honza/said.wav' : Signed 16 bit Little Endian, Rate 32000 Hz, MonoJo a taky se mi nepodařilo rozchodit epos s utf-8, takže řetězec vždycky předtím překóduju do iso-8859-2.
Tiskni
Sdílej: