abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (31%)
     (20%)
     (31%)
     (17%)
    Celkem 35 hlasů
     Komentářů: 8, poslední dnes 08:25
    Rozcestník

    Dotaz: Filtrování filmu v MPEG4

    15.3.2007 22:06 Začátečník
    Filtrování filmu v MPEG4
    Přečteno: 1410×
    Mám film nahraný v DVD formátu z recordéru. Protože ho nechtěl otevírat žádný program pro úpravu videa, převedl jsem ho přes K9copy do MPEG4 lavc. Kvalita nahrávky není nic moc, navíc je prokládaná. Bylo by potřeba přefiltrovat obraz i zvuk.

    Jak nějak rozumně takový film zpracovat, aby šly použít filtry? Zkoušel jsem rozdělit obraz a zvuk, ale ProjectX s tímhle formátem odmítl pracovat. Avidemux ho sice otevře, ale po zkušenostech z minula si myslím, že i kdybych ho překódoval, bude problém se synchornizací obrazu a zvuku. Navíc nevím, jaký kodek by byl pro uložení výsledku nejlepší. Tentokrát by totiž výsledek měl hrát hlavně na počítači, takže bych asi preferoval spíše formát produkující malé soubory, ale klidně může být i klasické DVD.

    Můžete někdo doporučit nějaký postup, který by umožnil filtrování a ztráta kvality nebyla moc výrazná? Předem děkuji.

    Odpovědi

    15.3.2007 22:41 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filtrování filmu v MPEG4
    Problém se synchronizací je vesměs právě jenom u MPEG-2 souborů nahraných z TV. Stříhání klasických AVI souborů není v 99% případů žádný problém. Ale když už to tedy máte převedené na MPEG-4, případně i separovaný zvuk, tak by s tím v Avidemuxu taky neměl být žádný problém - samozřejmě pouze za předpokladu, že ten soubor je v pořádku (např. v přehrávači se přehrává se správnou synchronizací i při přetáčení, respektive skocích na různá místa ve videu). Pak už stačí jenom použít filtr na redukci prokladu (např. Deinterlace nebo TDeint), případně jiné požadované filtry a překódovat - jako cílový kodek pro přehrávání na počítači pro nejlepší poměr kvalita/velikost bych zvolilil některý z MPEG-4 kodeků - buď Xvid (ASP) nebo x264 (AVC, náročnější na procesor), nastavil dvouprůchodové kódování a požadovanou výslednou velikost. Pokud bude datový tok dostatečný /lze ověřit v zabudovaném kalkulátoru), kvalita příliš výrazně neutrpí. Jako audio kodek buď LAME (MP3) nebo FAAC (AAC), případně jenom Kopie pokud už je audio zakódováno v požadovaném formátu.
    15.3.2007 22:43 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filtrování filmu v MPEG4
    A co se týče cílového formátu (kontejneru), pokud použijete kodek Xvid a LAME, pak AVI, pokud x264 a FAAC, tak MP4.
    16.3.2007 07:40 mrw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filtrování filmu v MPEG4
    Ja bych asi zacal primo z DVD, pres mencoder na to postval deinterlace filtry, je potreba odzkouset jaky filtr je subjektivne nejlepsi. Pak asi vystup do MPEG4 pres libavcodec a zvuk do mp3, kontejner avi a jeste --fourcc DX50 pro windowsacke kolegy a nektere stolni prehravace. Zel neni v mych moznostech ted za 1 minutu nacvakat cely prikaz spravne, proto jen rychle a spatne z hlavy:

    mencoder dvd://1 -o vysledek.avi -lavcdeint -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=1200 -oac -oac mp3lame -lameopts cbr:br=128 -ffourcc DX50

    nemame-li lame pak asi: mencoder dvd://1 -o vysledek.avi -lavcdeint -oac lavc -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:acodec=mp3:abitrate=128 -ffourcc DX50

    Ceska dokumentace:

    http://www.mplayerhq.hu/DOCS/HTML-single/cs/MPlayer.html No a mozna bych znovu pokusil ten Avidemux
    16.3.2007 23:02 Začátečník
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filtrování filmu v MPEG4
    Děkuji všem za příspěvky. Zatím nebyl čas to vyzkoušet, ale asi jsou to nejrozumnější postupy. Lze použít filtry i při jednoprůchodovém kódování?

    Jak je to se zvukem? Ten se přefiltruje automaticky? Údajně je ho přeba filtrovat jako zvláštní stopu třeba v Audacity. Je to pravda? Jakým programem vlastně v tomhle případě oddělit zvuk? ProjectX nefunguje. Neztratí se synchronizace po případném přefitrování externím programem?
    17.3.2007 00:13 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filtrování filmu v MPEG4
    Filtry lze použít i při jednoprůchodovém kódování. To ale nedává tak dobré výsledky (poměr kvalita/velikost) jako dvouprůchodové. Zvuk buď necháte jak je, nebo převedete do jiného formátu přímo při kódování videa, ať už v MEncoderu nebo v Avidemuxu. Nevím přesně co myslíte tím přefiltrovat, ale zpracovávat jiným programem to má význam jenom když jej chcete nějak speciálně upravovat - to byste jej pak (ať MEncoderem nebo Avidemuxem, to je jedno) vyextrahoval do samostatného (nejlépe nekomprimovaného PCM WAV) souboru, načetl v Audacity a tam si s ním udělal co potřebujete. Pak byste jej v programu, kterým kódujete video, importoval jako externí zvukovou stopu a společně s videem překódoval do výsledného formátu.
    23.3.2007 23:40 Začátečník
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filtrování filmu v MPEG4
    Děkuji. Zkusil jsem filtry a fungovaly. Zvuk jsem nakonec nechal, jak byl. To nejhorší se nějak ztratilo pří přeformátování nebo možná není přehrávač, ve kterém jsem to zkoušel, tak háklivý jako počítač. Při přehrávání jsem zjistil, že jsou na obraze na některých místech vlny. Asi jako když se vlní horký vzduch nebo jako když má televize slabý signál. Mám už i druhý záznam, který je 4:3, v lepší kvalitě, a dělá to také. Vše je ze satelitu, proto to asi signálem nebude. Spíše nestíhá dvd rekordér. Taky je na pravé straně záznamu asi 1 cm široký pruh jaksi ztmaveného obrazu ( nejspíš je to přepnutím do formátu 4:3 místo původního 16:9). Jde těm pruhům nějak odpomoci? Obraz je jinak skoro dokonalý. Jaký kdo doporučujete pro dvd rekordér formát záznamu, aby se s ním co nejlépe manipulovalo? Pokud vím, je to LG.
    24.3.2007 06:01 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Filtrování filmu v MPEG4
    To vlnění je už přímo v tom původním záznamu, nebo až po překódování? Ale takhle bez ukázky lze těžko říct, co to je... Pokud je to už v původním obrazu (který vidíte i v "přímém přenosu" při sledování té stanice), tak s tím dodatečně těžko něco uděláte.

    Tmavý pruh po straně, zase tedy pokud je už přímo v té původní nahrávce, oříznete filtrem Crop - pozor však na správný poměr stran (který se tím ořezem může změnit) a na to, aby výsledná finální výška a šířka (po aplikaci všech filtrů) byly pokud možno násobkem 16 (nebo aspoň 8). Obecně je vždycky dobré při překódování oříznout všechny nečisté okraje, kodeku se takový obraz kóduje lépe. Pokud je výsledným formátem AVI/MPEG-4, tak ořízněte komplet i všechny černé okraje a zakódujte jenom čistý obraz (při poměru 16:9 se pak černé okraje nahoře a dole dodají automaticky při přehrávání), pokud však kódujete do formátu MPEG-2 (jako klasické DVD video), pak pokud není poměr stran 4:3, zakódujte obraz i s černými pruhy nahoře a dole.

    A tím doporučeným formátem myslíte zase ten originální formát při nahrávání, nebo ten cílový po překódování? To zase záleží na tom, co ten konkrétní přístroj umí, takže těžko takhle obecně radit. Pokud ten rekordér umí nahrávat jenom MPEG-2 video, tak si asi nevyberete.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.