Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
mam dve otazkyMno minimalne dhclienta to restartovat chce...
1) netreba "restartovat" siet, aby sa zmeny prejavili ?
2) co sa stane po restartovani PC ? podla mna sa nastavi opat povodna MAC adresa, cize najlepsie by bolo dat nastavenie MAC adresy do nejakeho konfiguraku, aby to nebolo potrebne znovu nastavovat po kazdom vypnuti PC.Ano po restartu se nastavi puvodni. Nikdo ti ovsem nebrani to dat do nejakeho init skriptu...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Ano po restartu se nastavi puvodni. Nikdo ti ovsem nebrani to dat do nejakeho init skriptu...jako napriklad sysconfig u fc/redhatu
hwaddress MAC_ADRESA
do konfiguráku v /etc/network/interfaces, ten vypadá nějak takto:
auto eth0 iface eth0 inet dhcp hwaddress MAC_ADRESAVše jako root, jestli chceš řádek roota, napiš
sudo su
a zadej své heslo.
Po změně hw adresy nemusíš počítač restartovat, ale stačí když napíšeš jako superuživatel (root): ifdown eth0 a potom ifup eth0, tím se načte nová konfigurace z /etc/network/interfaces. Více v man interfaces
.
Kdy se vlastne meni mac adresa? Ve kterem momente se zmeni z hw na tu sw? pri prihlasovani, nebo uz na zacatku, kdyz najizdi system? A jede driv: zmena mac nebo najizdi sitovka?
hwaddress ether MAC_ADRESA
Tiskni
Sdílej: